W łazience, ze względu na sposób jej użytkowania, po prostu musi być ciepło. Wiele osób, poza standardowymi grzejnikami i kaloryferami decyduje się na ogrzewanie podłogowe w łazience. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Zalety ogrzewania podłogowego w łazience.

Łazienka z ogrzewaniem podłogowym ma wiele zalet. Największą zaletą jest komfort użytkowania – w łazience temperatura powinna być średnio o 4 stopnie wyższa niż w reszcie mieszkania, czy domu. Z ogrzewaniem podłogowym zamontowanym w łazience nie będzie to wyzwaniem. Jeśli łazienka ma tylko grzejnik, to podłoga, mimo grzania, często pozostaje zimna. Ciepłe powietrze zawsze wędruje do góry – dzięki ogrzewaniu podłogowemu przy ustawieniu niższej temperatury uzyskamy… wyższą temperaturę. Przy wykorzystaniu tej metody grzewczej jesteśmy również w stanie precyzyjnie regulować temperaturę pomieszczenia. Ponadto zmniejsza ono koszty eksploatacyjne. Jeśli łazienka jest mniejszych rozmiarów, to ogrzewanie podłogowe może śmiało posłużyć jako jedyne źródło grzewcze tego pomieszczenia, co również wpływa na walory estetyczne – cała instalacja jest ukryta pod podłogą! Ostatecznym plusem jest to, że woda, wilgoć i mokre powierzchnie wyschną w takiej łazience znacznie szybciej.

Wady ogrzewania podłogowego w łazience.

Ogrzewanie podłogowe, mimo iż nie jest zazwyczaj wyborem, którego klienci żałują, ma kilka minusów, o których trzeba pamiętać. Jednym z nich jest wysoki koszt początkowy takiej inwestycji. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba wcześniej dobrze zastanowić się nad tym, jaki będzie wystrój i gdzie co będzie się znajdować, ponieważ instalacja grzewcza nie powinna przebiegać pod żadnymi sprzętami. Podłogowe ogrzewanie łazienki wiąże się więc z ingerencją w strukturę podłoża, ale i sam projekt łazienki. Do tego w przypadku, kiedy dojdzie do jakiejś usterki, dostęp do rur i kabli jest utrudniony i konieczna będzie spora ingerencja w podłogę.

Jeśli zdecydujesz się na grzanie podłogowe w łazience, to jako wykończenie ogrzewanej podłogi najlepiej zdadzą egzamin płytki ceramiczne takie jak terakota lub gres, a także posadzka kamienna. Te materiały nie tylko są piękne i wpisujące się w wymagania wynikające z użytkowania łazienki, ale również najlepiej przewodzą ciepło, dzięki czemu wzmacniają efektywność ogrzewania podłogowego.