Kuchnia w kształcie litery „L” to uniwersalne rozwiązanie aranżacyjne, często spotykane w domach lub mieszkaniach. Bez względu na to, czy Twoja kuchnia jest mała i wąska czy przestrzenna i połączona z jadalnią, czy też otwarta na salon, to kuchnia zaprojektowana w kształcie litery „L” będzie funkcjonalna i modna. Sprawdź kilka praktycznych pomysłów na kuchnię w kształcie litery „L”.

1. Aranżacja kuchni i zasada trójkąta roboczego

Jak sprawić, żeby aranżacja kuchni była ergonomiczna i wygodna? Trzeba zachować zasadę trójkąta roboczego, która polega na umieszczeniu zlewozmywaka, lodówki i piekarnika na wierzchołkach trójkąta. Odległość między nimi powinna wynosić od 120 do 210 cm. Natomiast dystans między lodówką a płytą grzewczą zakłada się do 270 cm. Meble kuchenne wkomponuj do całości projektu, dzięki temu codzienne gotowanie i poruszanie się po pomieszczeniu będzie komfortowe dla wszystkich domowników.

2. Sprzęt kuchenny w zabudowie

Doskonałym pomysłem, który pomoże Ci utrzymać kuchnię w kształcie litery „L” w dobrym stylu i należytym porządku, jest zabudowanie sprzętu AGD. Płaska powierzchnia frontów do zabudowy pozwala znacznie szybciej wyczyścić kuchnię, niż gdy urządzenia są wolnostojące – to popularne rozwiązanie w kuchniach otwartych na salon. Zabudowa sprzętu AGD pozwoli utrzymać spójność aranżacji kuchni i salonu. Taki projekt jest idealny dla miłośników nowoczesnego stylu projektowania wnętrz.

3. Kuchnia i jadalnia w jednym

W kuchniach w kształcie litery „L” dobrze sprawdza się poszerzenie ich o funkcję przestrzeni jadalnianej. W małych i wąskich kuchniach możesz umieścić bar, przy którym zjesz posiłek i wypijesz kawę. Jeśli dysponujesz większym pomieszczeniem, to może przydać się wyspa kuchenna z funkcją stołu lub wolnostojący stół z krzesłami. To świetne propozycje, które często znajdują zastosowanie w kuchniach otwartych na salon.

4. Kuchnia podzielona na strefy

Całość aranżacji, w tym szafki kuchenne, podziel na odpowiednie strefy według zasady trójkąta roboczego w kuchni. Wybrane szafki kuchenne wiszące zagospodaruj przydatnym sprzętem i akcesoriami dla wybranej strefy. Na przykład: obok lodówki możesz umieścić strefę zapasów (domowa spiżarnia), a przy kuchence – akcesoria do gotowania (patelnie, garnki, tarki, warząchwie itp.). Tym samym Twoja kuchnia będzie dobrze zorganizowana, a gotowanie stanie się szybkie i przyjemne!

5. Funkcjonalne wyposażenie szafek kuchennych

Pamiętaj, że równie istotny jest porządek wewnątrz szafek kuchennych. Swoje nowe meble kuchenne możesz wyposażyć w funkcjonalne organizery do sztućców i akcesoriów, systemy przechowywania cargo czy kosze do segregacji odpadów. Dobra organizacja wyposażenia szafek kuchennych pozwoli Ci szybciej przygotowywać posiłki. Z resztą, im więcej w szafkach, tym mniej na blatach!

Chcesz stworzyć funkcjonalną aranżację kuchni w kształcie litery „L”? Szukasz idealnych szafek do kuchni na miarę Twoich potrzeb i możliwości? Sprawdź ofertę mebli kuchennych STOLKAR. Nasze rozwiązania pomogą Ci zaprojektować kuchnię Twoich marzeń.