Kuchnia to miejsce, w którym często zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to duża, czy niewielka kuchnia. W przypadku małych kuchni jednak może się to okazać koniecznością. Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni to przede wszystkim sprawienie, że pomieszczenie staje się funkcjonalne i ergonomiczne. Jak to osiągnąć?

Rozmieszczenie mebli

Szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, układ przestrzenny jest niezwykle ważny. Skuteczne może okazać się rozmieszczenie wszystkich mebli, półek i szafek w jednej linii. Dzięki temu nawet małe pomieszczenie nie będzie się wydawało zatłoczone i ciasne. Warto też wziąć pod uwagę strefy robocze.

Postaw na minimalizm

Małe pomieszczenia są najłatwiejsze do utrzymania, ale i użytkowania, jeśli są uporządkowane, czyste i nie są zagracone zbędnymi przedmiotami. W tym przypadku świetnie sprawdzi się kuchnia urządzona w stylu minimalistycznym. Jeśli postawisz na minimalizm, to możesz zabudować sprzęty AGD, postawić na okucia, które ułatwiają przechowywanie, a wszystkie rzeczy z blatu zostaną schowane. Taka zabudowa może być również zabudowana pod sam sufit, dzięki czemu zyskasz czysty i jednolity wygląd, a jednocześnie dużo więcej miejsca na sprzęty kuchenne i akcesoria do przechowywania.

Współdzielenie przestrzeni

Kolejnym sposobem na wykorzystanie ograniczonego miejsca, szczególnie jeśli posiadasz małe mieszkanie w bloku, jest zintegrowanie ze sobą paru stref mieszkania. Takim rozwiązaniem będzie np. kuchnia otwarta na salon, która może być oddzielona kuchnią, kanapą lub stołem jadalnym. W taki sposób, mimo niezbyt dużego pola do manewru, wciąż będziesz miał przestrzeń kuchenną, wypoczynkową i jadalną, mimo jednego pomieszczenia.

Szuflady cokołowe

Nie istnieje takie zjawisko jak zbyt wiele szuflad – szczególnie, gdy mamy ograniczone miejsce w kuchni. Ciekawym rozwiązaniem, umożliwiający dodanie dodatkowego miejsca na przechowywanie, są szuflady cokołowe. Są to szuflady zamontowane pod szafkami. Będzie to świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Możesz przechowywać tam akcesoria, po które nie sięgasz zbyt często, np. blachy i foremki do pieczenia, tace, wałki czy tarki.

Meble na wymiar

W wypadku gotowych zestawów mebli kuchennych lub standardowych szafek mało kiedy będziesz w stanie idealnie dopasować je do swojego pomieszczenia. Jest spora szansa na to, że zostaniesz z luką lub pustą przestrzenią, którą trudno będzie wykorzystać. Ten problem łatwo ominiesz decydując się na meble na wymiar, które będą idealnie dopasowane do Twojej kuchni.