Trzeba pamiętać, że remont kuchni to nie tylko odświeżenie wyglądu pomieszczenia, czy zmiana aranżacji. Takie przedsięwzięcie powinno się przede wszystkim wiązać z poprawieniem funkcjonalności i ergonomii naszej kuchni. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale remont kuchni często bywa trudniejszy i bardziej pracochłonny niż urządzanie wnętrza “od zera”, w stanie deweloperskim. Z tego powodu warto i wygodnie jest wejść we współpracę z projektantem, który fachowo zadba o szczegóły oraz zaprojektuje kuchnię funkcjonalną i spełniającą nowe wymagania. Taki projektant z łatwością uwzględniać istniejące już instalacje.

Staje się jasne, że remont kuchni to nie lada wyzwanie. Jak się przygotować do remontu kuchni i od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 kroków, które z pewnością usprawnią ten proces.

Krok 1 – na początku warto jest przygotować projekt nowej kuchni – w ten sposób łatwiej będzie wszystko zaplanować. Taki projekt można wykonać samemu, lub zlecić profesjonalistom.
Krok 2 – zaplanuj i kup wszystkie niezbędne do realizacji elementy, materiały i narzędzia. to nabycie wszystkich niezbędnych elementów i materiałów oraz narzędzi niezbędnych do realizacji.
Wskazówka: Jeśli nie masz wystarczająco miejsca w swoim mieszkaniu, aby te wszystkie elementy przechowywać, kupuj je w miarę postępu remontu.
Krok 3 – przygotuj swoją kuchnię do remontu (w zależności od potrzeb i planu) – usuń wszystkie meble i podłogi, oczyść ściany i zabezpiecz rury czy przyłącza gazowe.
Krok 4 – prace sufitowe i ścienne – chodzi tu o malowanie, tapetowanie lub montaż płytek ściennych.
Krok 5 – wykonanie podłogi (jeśli ją remontujesz) – w tym przypadku jest oczywiście kilka możliwości takich jak płytki podłogowe, panele, wykładziny PCV, panele winylowe lub panele pod ogrzewanie podłogowe.
Krok 6 – złóż meble – kupione zestawy mebli kuchennych należy składać zgodnie z instrukcją. Powinieneś zacząć od szafek wiszących. Ułatwi Ci to pracę, a jednocześnie pył z wiercenia czy trociny nie będą spadać na stojące niżej meble kuchenne.
Wskazówka: Już na etapie montażu należy pamiętać np. o otworze w blacie na zlewozmywak, czy też umieszczeniu sprzętów AGD do zabudowy.
Krok 7 – instalacja armatury – umieść wszystkie baterie kuchenne, zlewozmywaki i inne sprzęty na swoim miejscu. Zwróć uwagę na odpowiednie uszczelnienie.
Krok 8 – zamontuj lampy – musisz pamiętać, że to gdzie i jakie źródła światła będziesz mieć w swojej nowej kuchni, należy zaplanować już na etapie planu.
Krok 9 – zmieszczenie reszty sprzętu i dodatków – Dobrze jest zadbać, by wszystkie czajniki, ekspresy, stojaki, roboty kuchenne i wszelkie inne dodatki trafiły na swoje miejsca od razu.
Krok 10 – posprzątaj po remoncie i ciesz się nową kuchnią.

Nieważne, czy planujesz tylko kosmetyczne odświeżenie kuchni, czy duży, generalny remont. Warto jest dokładnie przemyśleć i zaplanować poszczególne elementy, materiały i działania — pozwoli to na przyspieszenie zakończenia prac i ograniczy możliwość pojawienia się problemów. Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy w zakresie projektowania kuchni, skontaktuj się ze specjalistami i projektantami z Fabryka Mebli Stolkar.