Kuchnia jest sercem domu. To tu rodzina gromadzi się przy wspólnym stole, rano bierzesz pierwszy łyk kawy, czy próbujesz nowego przepisu. Miejsce, w którym spędzamy tak dużo czasu, powinno być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim musi się wyróżniać funkcjonalnością. Niefunkcjonalna kuchnia może sprawnie uprzykrzać chwile spędzone w kuchni, wprowadzając frustrację i nerwową atmosferę.

Poniżej omawiamy najbardziej popularne błędy w aranżacji kuchni — żebyś wiedział czego NIE robić.

BRAK PODZIAŁU NA FUNKCJONALNE STREFY ROBOCZE

Funkcjonalne strefy w kuchni stanowią podstawę jej planowania. Jako te najważniejsze strefy wymienia się następujące: strefa mycia i przygotowywania, strefa gotowania oraz pieczenia, kącik jadalny, a także przestrzeń do przechowywania.
Jak ich uniknąć błędów w aranżacji poszczególnych stref? Należy pamiętać w szczególności o zachowaniu ciągu komunikacyjnego. Warto zadbać, aby zlewozmywak, płyta grzewcza oraz blat roboczy były w niezbyt wielkiej odległości od siebie, a kuchenka nie znajdowała się zbyt blisko ściany. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy problemu trudno zmywalnych plam ze ścian czy frontów, ale również kłopotu z ustawieniem dużego garnka czy patelni z rączką na dowolnym palniku.

ŹLE DOBRANE OŚWIETLENIE

Oświetlenie w kuchni jest ogromnie ważne. To właśnie w dobrze dobranym oświetleniu kuchennym leży potencjał jej funkcjonalności, komfortu, jak i estetyki. Jasna kuchnia jest dużo wygodniejsza w użytkowaniu. Oświetlenie powinno umożliwiać nam swobodną pracę, nawet po zmroku. Szczególnie wymagająca pod tym względem jest kuchnia bez okna. Dlatego, jeśli jesteś posiadaczem tzw. “ślepej kuchni”, powinieneś zamontować w niej nie tylko oświetlenie centralne, ale także dodatkowe, które odpowiednio doświetli blat czy płytę grzewczą.
Trzeba jednak uważać na zbyt mocne, rażące w oczy światło lub światło zlokalizowane za plecami. Taki układ sprawia, że pojawiają się cienie na blacie, utrudniając użytkowanie zabudowy kuchennej.

SPRZĘTY KUCHENNE ROZMIESZCZONE ZBYT CIASNO

Jeśli urządzasz kuchnię, musisz przestrzegać funkcjonalnych i bezpiecznych odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami i urządzeniami kuchennymi. Często, szczególnie w małych kuchniach, zlew jest za blisko kuchenki, przez co i gotowanie, i zmywanie może być bardzo niewygodne. Między tymi urządzeniami powinien znajdować się blat kuchenny o minimalnej odległości wynoszącej 30 cm. Dlatego, podczas planowania rozmieszczenia sprzętów AGD, powinno kierować się zasadą trójkąta roboczego oraz podziału na strefy kuchenne, o których wspominaliśmy wcześniej. W ten sposób łatwo unikniemy błędów aranżacyjnych już podczas projektowania zabudowy kuchennej.

NIEDOPASOWANIE DO STYLU ŻYCIA DOMOWNIKÓW I MOŻLIWOŚCI PRZESTRZENNYCH WNĘTRZA

Sporym błędem popełnianym przy planowaniu przestrzeni jest podążanie za modą bez uwzględniania swojego stylu życia i możliwości aranżacyjnych danego pomieszczenia. Przykładowo, decydując się uparcie się na popularną wyspę na środku małego pomieszczenia, efekt nie będzie tak spektakularny jak na zdjęciach z katalogu, w którym wyspa oddziela dużą kuchnię od jeszcze większego salonu. Jeżeli jednak bardzo zależy nam na takim rozwiązaniu, należy wybrać wyspę, która spełni również funkcję stolika, lub taką, w której zmieści się piekarnik, zlew czy dodatkowe miejsce do przechowywania. Innym popularnym błędem jest niedopasowanie wysokości blatów czy wiszących półek do wzrostu domowników. Obecnie można dopasować wymarzoną zabudowę pod oczekiwany wymiar i nie trzeba trzymać się wyznaczonych norm.

ZBYT MAŁO PRZESTRZENI DO PRZECHOWYWANIA

Najczęstszym i najbardziej uprzykrzającym życie błędem jest brak odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Nawet nowoczesna, minimalistyczna zabudowa kuchenna może mieć ukryte dziesiątki półek, szafek, słupków i szuflad. Świetnym pomysłem będzie również wbudowanie małej spiżarni. Trzeba pamiętać, aby meble miały odpowiednią głębokość, a ich ilość była wystarczająca do pomieszczenia wszelkich niezbędnych sprzętów, ale w tym wnętrzu powinno znaleźć się także miejsce na takie przedmioty, jak ściereczki, torby na zakupy, worki na śmieci czy środki do czyszczenia… Nie należy również zapominać o sprzętach używanych sporadycznie, takich jak świąteczne foremki czy stary blender, który z pewnością kiedyś jeszcze się przyda!

​​​W przypadku pomieszczenia takiego jak kuchnia, błędy aranżacyjne będą o sobie przypominać i utrudniać życie domownikom. W kwestii urządzania kuchni nie warto więc iść na kompromisy, a podstawę dobrej aranżacji powinny stanowić dobry układ kuchni i funkcjonalne meble.