Okucia to różne dodatki czy akcesoria do mebli, nadające danym meblom właściwą funkcjonalność lub estetyczny wygląd. Jak można się domyślić, nie jest to jeden rodzaj konkretnych akcesoriów, a co za tym idzie, mamy wiele rodzajów okuć, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Jakie więc będą najlepsze do zabudowy kuchennej?

W kuchni najczęściej znajdziemy gałki, uchwyty, prowadnice do szuflad, zawiasy, kosze do szuflad.
Należy pamiętać, że niezależnie od pomieszczenia, okucia powinny być dopasowane do specyfiki mebli.
Prowadnice rolkowe lub kulkowe idealnie sprawdzą się w przypadku większych i cięższych szuflad kuchennych. Takie rozwiązanie zapewni przede wszystkim stabilność – szuflada nie będzie bujała się na boki.
Szuflady warto wyposażyć w systemy samoczynnego domykania z amortyzacją – jest to tzw. cichy domyk. Taka szuflada, po popchnięciu, nie trzaśnie, a spowolni i po cichu sama się domknie. W przypadku szafek podobny efekt mogą mieć spowalniacze, które mocuje się do korpusu szafki.
Kolejnym okuciem, które jest wręcz stworzone do kuchni, są kosze (szafki typu cargo lub karuzele). Taka szafka najczęściej przybiera formę metalowego kosza lub paru koszy przymocowanych na stelażach. Możliwe są różnorodne konfiguracje, a kosze można wysuwać na zewnątrz szafki na szynach. Jest to idealne miejsce na przechowywanie naczyń, patelni i garnków, a rozwiązania te często znajdują swoje miejsce w szafkach narożnych lub jako zagospodarowanie luki.

W przypadku kuchni nowoczesnych ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się system bezuchwytowego otwierania, dzięki którym szafkę czy szufladę otworzymy naciśnięciem frontu lub ruchem ręki lub stopy.
Jednymi z najbardziej popularnych okuć są prowadnice zapewniające szufladom pełny wysuw.