Wybór okapu kuchennego nie jest prostą sprawą. Bardzo często zapominamy, że okap jest jednym z podstawowych i bardzo ważnych elementów każdej kuchni i powinien pełnić określone funkcje. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny okap, warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje. Może bowiem okazać się, że kierowanie się wyłącznie aspektem wizualnym nie jest najlepszą opcją.

Jaki jest sens korzystania z okapu?

Najważniejszą funkcją okapu jest oczywiście pochłanianie i neutralizacja nieprzyjemnych zapachów. Jednak bardzo często zapominamy, że właściwie użytkowany okap chroni meble przed działaniem wilgoci oraz zapobiega – w mniejszym lub większym stopniu – osadzaniu się tłustego osadu na naszych meblach czy skraplaniu się pary wodnej na szybach. Dzięki okapowi, powietrze w kuchni – a co za tym idzie również w domu – jest odpowiednio przefiltrowane i oczyszczone.

Czy okap, wyciąg, pochłaniacz to to samo?

Sprawa jest bardzo prosta. Okap kuchenny może pełnić funkcję pochłaniacza zapachów lub wyciągu. Wszystko uzależnione jest od miejsca, w którym chcemy zamontować okap.

Wyciąg jest urządzeniem działającym w trybie otwartym, a to oznacza, że zanieczyszczone powietrze jest wciągane, a następnie wypychane na zewnątrz pomieszczenia przez przewody wentylacyjne. W związku z tym nie ma innej opcji — okap musi być podłączony do kanału wentylacyjnego. Warto mieć to na uwadze, podczas wybierania sprzętu – jeśli mieszkasz w bloku, przepisy prawa mówią jasno, że nie możesz podłączyć przewodu do kanału wentylacyjnego.

Pochłaniacz jest z kolei urządzeniem działającym w trybie zamkniętym, czyli zanieczyszczone powietrze przechodzi przez filtr, a następnie wypychane jest ponownie do pomieszczenia. Należy pamiętać, że efektywność pracy okapu pochłaniającego, uzależniona jest od częstotliwości wymiany filtrów, ale również od regularnego czyszczenia. Najbardziej popularnym filtrem w przypadku pochłaniaczy, jest filtr węglowy.

Rodzaje okapów.

Wielu producentów stawia na uniwersalność swoich produktów, a więc tworzy modele okapów, które można zamontować zarówno w domu jak i w bloku – są urządzeniami niejako 2w1. W zależności od tego, JAK chcemy zamontować nasz sprzęt, można wyróżnić okapy:

Okapy szafkowe teleskopowe, wykorzystywane najczęściej w małych kuchniach. Są to okapy, które ukrywa się w zabudowie szafki, a panel pochłaniający można wysunąć spod szafki kuchennej, co najczęściej powoduje włączenie okapu, jak i oświetlenia.

Okapy podszafkowe, które ze względu na małe wymiary, w dalszym ciągu są bardzo często wybieraną opcją. Okapy te w całości montuje się pod szafką i najlepiej sprawdzają się w kuchni, w której nie gotuje się zbyt często.

Okapy kominowe często nazywane przyściennymi, które montowane są przy ścianie. Elementem charakterystycznym jest długi pionowy komin, w którym znajduje się rura odprowadzająca zanieczyszczenia do kanału wentylacyjnego. Choć okap kominowy zajmuje dużo miejsca w kuchni, jest aktualnie jedną z najczęściej wybieraną opcją.

Okapy wyspowe, które często mylone są z okapami kominowymi. Okapy wyspowe montowane są – w odróżnieniu od kominowych – do sufitu co oznacza, że mogą znajdować się w każdym miejscu naszej kuchni. Najczęściej wykorzystywane są w dużych kuchniach z wyspą kuchenną.

Na co zwrócić uwagę?

Szukając okapu kuchennego, powinieneś skupić swoją uwagę na parametrach nowego sprzętu. Kluczowym aspektem jest jego wydajność, która najczęściej podawana jest przez producentów w m3/h. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką wydajność powinno mieć Twoje urządzenie, wystarczy, że określisz kubaturę pomieszczenia, w którym będzie działał okap, a następnie pomnożysz wartość przez 6 (dla 1 biegu urządzenia). Dobrze dobrany okap, powinien zagwarantować już na pierwszym biegu, 6-krotną filtrację powietrza w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny. Czyli dla kuchni o kubaturze 50m3 (powierzchnia kuchni 20m2 i wysokość pomieszczenia 2,5m), wydajność filtracji na pierwszym biegu powinna wynieść 50×6=300m3/h.

Ważnym aspektem jest również poziom hałasu, jaki generuje sprzęt. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w sytuacji, w której kuchnia połączona jest z salonem. Optymalną wartością dla pierwszego biegu, jest maksymalnie 50dB. Dla porównania jest to wartość zbliżona do poziomu hałasu, jaki powstaje podczas zwykłej rozmowy.

Nie bez znaczenia są rodzaje filtrów, które producent zastosował w okapie. W wyciągach można odnaleźć delikatne filtry metalowe, które mają za zadanie zbierać tłuszcz i wszelkie zanieczyszczenia, które powstają podczas gotowania czy smażenia. Choć tych filtrów się nie wymienia, trzeba pamiętać o ich czyszczeniu przynajmniej raz w miesiącu. Inaczej sprawa się ma z filtrami węglowymi, które występują w urządzeniach pochłaniających. Aktywny węgiel zawarty w filtrach powinien zmniejszać, a nawet eliminować niepożądane zapachy. W niektórych modelach okapów można spotkać również filtry flizelinowe, które zatrzymują kurz i tłuszcz, a także filtry przeciwtłuszczowe, które chronią silnik urządzenia przed uszkodzeniem.

Bez względu na to, jakie urządzenie chcesz wybrać, sprawdź koniecznie jego klasę energetyczną, która informuje, jak dużo prądu zużywa sprzęt. Postaw na okap, który mieści się w klasie A lub wyższej.

Okapy na miarę dzisiejszych czasów, są pełne funkcji, które mają za zadanie ułatwić nam pracę z nimi.
Te najbardziej popularne to:
• Wyświetlacz, który informuje o działaniu wybranych funkcji.
• Wyłącznik czasowy, a więc okap sam się wyłączy, jak tylko upora się z nieprzyjemnymi zapachami.
• Minutnik, dzięki któremu sprzęt sam da nam znać sygnałem dźwiękowym, kiedy przyjdzie pora wyłączyć gaz lub piekarnik.
• Czujnik zapachu, dzięki któremu okap sam włączy się, kiedy zapachy w pomieszczeniu osiągną określony poziom.
• Czujnik czyszczenia lub wymiany filtrów, czyli funkcja, która informuje nas, kiedy filtr powinien być wyczyszczony lub wymieniony.

W obecnych czasach producenci prześcigają się między sobą, tworząc sprzęty nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Dzięki temu możemy wybrać sprzęt, który nie tylko będzie idealnie wpasowywał się w nasze wnętrze, ale będzie efektywny i praktyczny.