Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. Mamy wiele ogólnoznanych zalet ogrzewania podłogowego, jednak może ono być w wielu aspektach dosyć problematyczne — szczególnie jeśli chcemy je zamontować w kuchni czy łazience, która jest już zaprojektowana.
Czym jest ogrzewanie podłogowe? To ogrzewanie płaszczyznowe, dzięki czemu powierzchnią grzewczą staje się cała podłoga. Sprzyja to równomiernemu nagrzaniu pomieszczenia. Emitowane ciepło odczuwane jest w najbardziej komfortowy sposób, bo nie ma odczuwalnych różnic temperatury w różnych częściach, czy poziomach danego pomieszczenia. Chodzenie po takiej podłodze również jest znacznie przyjemniejsze. Ogrzewanie płaszczyznowe to także oszczędność energii, gdyż instalacje ogrzewania podłogowego pracują przy niskich temperaturach (do 55°C), a także mogą być podłączone pod ekonomiczne źródła energii, takie jak pompy ciepła, czy kotły kondensacyjne.
Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest to, że umożliwia ono maksymalne wykorzystanie powierzchni takiego pomieszczenia, gdyż nie ma potrzeby montowania grzejników. Świetnie więc nadadzą się do małych kuchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, jak i kuchni nowoczesnych, gdzie wystający grzejnik może zaburzać myśl aranżacyjną.
Warto również zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli Ty lub ktoś z twoich bliskich jest alergikiem — taka instalacja ogranicza unoszenie się kurzu! Poza tym, ogrzewanie podłogowe nie przeszkadza w myciu podłóg oraz z reguły nie wymaga konserwacji. W kuchni to ogromny plus!
Decydując się jednak na takie rozwiązanie w swojej kuchni, trzeba mieć na uwadze parę rzeczy. Ogrzewanie podłogowe cechuje się bezwładnością cieplną – czyli powolnym nagrzewaniem się, ale również powolnym stygnięciem pomieszczenia.
Przewody cieplne w podłodze nie mogą znajdować się pod meblami, ponieważ utrudniłoby to drogę rozchodzenia się ciepła. Wymaga to zatem planu aranżacji wnętrza jeszcze przed ułożeniem przewodów w podłodze. Ponadto wiąże się to z ograniczonym wyborem podłogowych materiałów wykończeniowych, a po ułożeniu posadzki nie ma możliwości dokonania zmian w instalacji grzewczej.
Ostatnią rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest budżet – koszt inwestycji jest prawie dwukrotnie wyższy niż przy instalacji grzewczej opartej na grzejnikach.
Jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, jednak przeraża Cię całkowita zmiana systemu grzewczego, możesz spróbować je połączyć! Powszechną praktyką jest łączony system grzewczy, czyli takie, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w łazienkach.