Czy to może się udać?

Stół do jadalni kupujemy z nadzieją, że będzie służył nam latami. Dlatego szukając stołu idealnego, szczególną uwagę przykładamy do jego funkcjonalności i trwałości. Stół często określany jest sercem domu – to właśnie przy nim spędzamy czas z rodziną podczas wspólnych posiłków czy gościmy najbliższych na święta. Stół jest chyba najmocniej eksploatowanym meblem w naszych domach — to również miejsce prowadzenia wieczornych rozgrywek w gry planszowe, a nawet przestrzeń do… odrabiania lekcji. Musimy jednak pamiętać, że stół powinien pasować stylem do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował, bo odpowiednio dobrany — może całkowicie odmienić nasze wnętrza.
Zastanawiasz się jaki stół sprawdzi się u Ciebie?

Pierwszą rzeczą, którą musisz ustalić, jest wielkość pomieszczenia lub przestrzeni, w której stół miałby stanąć. Jest to bardzo ważne pod kątem późniejszej funkcjonalności wnętrza, ale i samego wyglądu pomieszczenia. Zbyt duży stół względem metrażu jadalni może okazać się przytłaczający, a nawet denerwujący w sytuacjach, w których nie będziemy mogli wykorzystać jego możliwości w 100%. Stół idealny powinien zapewnić każdej siedzącej osobie komfortową przestrzeń szerokości 55 cm – 60 cm. Natomiast głębokość blatu powinna mieścić się w przedziale 35 cm – 40 cm dla każdej osoby. To wszystko ma zapewnić gościom odpowiednią wygodę przy spożywaniu posiłków. Dodatkowo nie można zapominać o swobodzie wsuwania i wysuwania krzeseł: odległość ta powinna wynosić około 80 cm, licząc od blatu naszego stołu. Dla zapewnienia wygody przemieszczania się w okolicach stołu, należy pozostawić około 100 cm wolnej przestrzeni wokół niego. Szacuje się, że stół do jadalni dla czteroosobowej rodziny (120 cm długości), potrzebuje mniej więcej 4,5 m2 przestrzeni.

Stół okrągły czy prostokątny?

Stół okrągły to mebel, który najlepiej sprawdzi się w większej jadalni głównie ze względu na to, że najczęściej umieszcza się go w centralnym punkcie pomieszczenia. Dzięki temu zabiegowi, dostęp do niego ze wszystkich stron jest wygodny i komfortowy a każda osoba, która przy nim usiądzie, ma taką samą przestrzeń. Dodatkowo brak ostrych krawędzi sprawia, że jest to dobry wybór dla rodzin z małymi dziećmi – stół jest dużo bardziej bezpieczny.

Stół prostokątny albo kwadratowy to uniwersalny wybór – pasuje zarówno do małych, jak i większych jadalni. Dobrze się prezentuje wyeksponowany na środku pomieszczenia, ale wcale nie gorzej, kiedy stoi przy ścianie. Korzystanie z niego jest wygodne zarówno jeśli mówimy o spożywaniu posiłków, jak i komforcie pracy – jeśli zaistnieje potrzeba pracy z domu. Wybierając stół kwadratowy lub prostokątny, trzeba mieć na uwadze, że w przypadku większej ilości użytkowników, nie każde miejsce przy takim stole należy do komfortowych. Osoby siedzące naprzeciw siebie mogą mieć problem z płynną komunikacją – może okazać się, że są po prostu za daleko, w związku z czym prowadzenie rozmów jest znacząco ograniczone. Przy większych rozmiarach stołu problem ten uwidacznia się jeszcze mocniej.

A jeśli chodzi o materiał…

Warto zdecydować się na taki, który będzie pasował do naszego wnętrza. Możliwości jest kilka.

Bardzo często wybierane jest drewno, które oprócz tego, że ociepla wizualnie wnętrze, jest materiałem trwałym i – przy odpowiedniej pielęgnacji – jest w stanie posłużyć wiele lat. Wybierając stół drewniany, sprawdź koniecznie, z jakiego drzewa powstał – stół wykonany z tych liściastych, jest najlepszym wyborem – przykładowo, stół dębowy jest twardy, przez co odporny na uszkodzenia. W przypadku drobnych zadrapań czy rys, jesteśmy w stanie uporać się z nimi samodzielnie – wystarczy powierzchnię delikatnie zetrzeć papierem ściernym, a następnie zabezpieczyć olejem. I gotowe!

Jedną z bardziej popularnych opcji, są blaty laminowane, które wykonuje się z płyty wiórowej lub płyty MDF. Są zdecydowanie lżejsze od blatów z litego drewna, dzięki czemu, jeśli tylko chcemy zmienić aranżację przestrzeni w naszej jadalni, stół możemy w łatwy sposób przesunąć. Jeszcze jednym aspektem wpływającym na popularność stołów z płyty MDF czy sklejki, jest ich dużo niższa cena w porównaniu do stołów wykonanych z litego drewna.

Szkło to kolejny materiał wykorzystywany przy tworzeniu stołów do jadalni. Wizualnie taki stół jest lekki i świetnie sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, w którym króluje minimalizm. Mimo specjalistycznej obróbce szkła na blaty stołów, jest to materiał kruchy, podatny na uszkodzenia mechaniczne. Producenci, minimalizując szanse powstawania wspomnianych uszkodzeń, często dodają do stołu metalowe obramowania. Wybierając taki stół do jadalni, należy pamiętać, że szkło nie jest łatwe w utrzymaniu czystości – przy codziennym używaniu, z pewnością będziemy dostrzegać ślady palców odciśnięte na blacie. I choć na rynku znajdziemy mnóstwo produktów przeznaczanych do pielęgnacji powierzchni szklanych, zanim znajdziemy ten odpowiadający naszym potrzebom, ślady palców na naszym stole mogą być bardzo drażniące.

Rozkładany czy nie?

To zależy przede wszystkim od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz w jadalni. Jeśli Twoje pomieszczenie jest niewielkie, ale od czasu do czasu potrzebujesz miejsca dla większej liczby gości, warto rozważyć stół rozkładany. Stoły rozkładane są zazwyczaj droższe od stołów nierozkładanych, głównie ze względu na konieczność zastosowania dodatkowych mechanizmów, które będą odpowiadać za możliwość rozsunięcia blatów.

Wybór odpowiedniego stołu do jadalni na pozór nie jest prostym zadaniem. Bywa tak, że poszukując stołu idealnego, błądzimy w gąszczu przeglądanych ofert sklepów meblowych stacjonarnych i internetowych. Im więcej oglądamy, tym bardziej mamy wrażenie, że nic nie wiemy. Jednak jeśli określimy od razu na początku nasze potrzeby i sprecyzujemy styl, w którego kierunku chcemy podążać, może okazać się, że ilość dostępnych stołów mocno się zawęża, a decyzja w zasadzie podejmuje się sama. Warto więc poświęcić odrobinę czasu, żeby przeanalizować nasze potrzeby i odpowiednio się przygotować.