Mała kuchnia to nie lada wyzwanie dla stworzenia projektu, ale to nie oznacza, że to musi nas aranżacyjnie ograniczać. Jest wiele sposobów, by praktycznie zagospodarować niewielkie pomieszczenie, tak by nie straciło na funkcjonalności, a także wyglądało oryginalnie. Jak zaprojektować kuchnię przy niewielkim metrażu? Jak ją urządzić? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania.

O czym należy pamiętać przy tworzeniu projektu kuchni

Niezależnie czy zaaranżujesz kuchnię w dużej przestrzeni, czy w małej, jest kilka zasad, o których należy pamiętać, projektując zabudowę kuchenną. Przy Tworzeniu każdego projektu ważne jest wykorzystanie trójkąta roboczego, a także poprawne rozplanowanie stref pracy, które pomogą nam w ułożeniu poszczególnych elementów zabudowy kuchennej.

Trójkąt roboczy, co to takiego?

Pojęcie trójkąta roboczego określa zasady funkcjonalności, które usprawniają nam przygotowywanie posiłków i codzienną pracę w przestrzeni kuchennej. Zaleca się zachować rekomendowane odległości pomiędzy meblami oraz urządzeniami.

Zalecane odległości trójkąta roboczego:

  • 120-210 cm – odległość między lodówką a zlewozmywakiem,
  • 120-270 cm – odległość między lodówką a kuchenką,
  • 90 lub 120-210 cm – odległość między zlewozmywakiem a kuchenką.

Musimy pamiętać, że rozmieszczenie sprzętów zależne będzie w głównej mierze od przygotowanych instalacji. Należy także pamiętać, że wygląd trójkąta roboczego będzie wyznaczony przez układ kuchni. Inny będzie w przypadku kuchni w kształcie litery l a inny np. w kuchni w kształcie u.

Strefy pracy w kuchni, co to takiego?

Robocze strefy kuchenne, to umowny podział zabudowy kuchennej, który pozwala nam logicznie rozplanowanie wyposażenia naszej kuchni.
Wyróżniamy 5 podstawowych stref:

  • strefa zapasów — strefa, która pełni rolę spiżarni w naszej kuchni,
  • strefa przechowywania — strefa, w której przechowujemy kuchenne akcesoria, sztućce, naczynia, zastawa stołowa, szklanki, kubki, pojemniki, miski itp,
  • strefa zmywania — w strefie tej odbywa się nie tylko mycie naczyń i garnków, ale też mycie i oczyszczanie produktów spożywczych wykorzystywanych do przyrządzania posiłków.
  • strefa przygotowywania — to w pierwszej kolejności blat roboczy, a także miejsce na potrzebne akcesoria takie jak miski, deski do krojenia, czy robocze przyrządy,
  • strefa gotowania — serce naszej kuchni, tu znajdziemy piekarnik i płytę grzewczą, to najważniejsza strefa w każdym domu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat stref pracy w kuchni? Obejrzyj nasz najnowszy filmik

Jakie meble wybrać do małej kuchni?

Jeżeli podstawowe elementy projektowania mamy już za sobą, przejdźmy teraz do konkretnych rozwiązań, które możemy wdrożyć w naszej małej kuchni. Jednym z nich jest wykorzystanie mebli narożnych w naszej kuchni. Meble narożne, to doskonała odpowiedź na potrzeby związane z nowocześnie pojętą przestrzenią kuchni. Dzięki nim możemy maksymalnie wykorzystać każdy wolny kąt. Kuchnie narożne w przypadku małych pomieszczeń okazują się nieocenione, pozwalają zaaranżować kuchnię w taki sposób, by była funkcjonalna i bardzo praktyczna. Decydując się na nasze meble z kolekcji Trend Line lub Premium Line zyskujesz sporo możliwości, które możesz przenieść do swojego projektu kuchni. Zarówno w kuchniach premium, jak w kuchniach z systemu Trend Line znajdziesz sporo brył, które pozwolą Ci na zbudowanie narożnych elementów w Twojej zabudowie kuchennej. Dodatkowo w systemie kuchennym premium możesz pozwolić sobie na dowolną modyfikację niektórych szafek, tak by projekt Twojej wymarzonej kuchni był jak najbardziej spersonalizowany. Kolejną opcją, która sprawdzi się w małych kuchniach, jest zabudowa meblowa pod sam sufit, która jest dostępna, zarówno w kuchni Trend Line jak i premium, a dzięki niej zyskasz sporo cennego miejsca na przechowywanie, które jest niezwykle cenne w niewielkich pomieszczeniach. Żeby jeszcze bardziej wykorzystać potencjał małej powierzchni kuchni, warto zdecydować się na meble na wymiar Brodnica, które dają nam bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jako producent mebli chcemy jak najlepiej spełniać oczekiwania naszych klientów i móc rozwiązać każdy nawet najmniejszy problem związany z projektowaniem przestrzeni kuchennej.

Jeżeli interesują Cię nasze rozwiązania dla małych kuchni, koniecznie sprawdź nasz katalog mebli lub odwiedź nasz salon meblowy Brodnica.