Bardzo częstym dylematem wśród osób urządzających swoją wymarzoną kuchnię jest: czy wybrać lodówkę wolnostojącą, czy lodówkę do zabudowy? Oba rozwiązania mają swoje plusy, jak i minusy. Dobrze dobrana lodówka wolnostojąca może dodać indywidualnego charakteru całej aranżacji, a lodówka do zabudowy idealnie podtrzyma jednolitość, minimalistyczny wydźwięk i nowoczesność danego wnętrza. Jak dokonać właściwego wyboru?
Lodówki do zabudowy
Zabudowana lodówka jest praktycznie niewidoczna w kuchni, niczym nie wyróżnia się od pozostałych szafek w kuchni. Z tego względu, idealnie nada się do kuchni urządzonych w nowoczesnym i/lub minimalistycznym stylu.
Trzeba jednak pamiętać, że zabudować można jedynie taki model lodówki, który jest specjalnie do tego przeznaczony. Zabudowanie zwykłej lodówki grozi poważnym uszkodzeniem sprzętu. Lodówka do zabudowy jest specjalnie zaprojektowana i skonstruowana tak, by można było ją bezpiecznie obudować dookoła szafką i frontem, nie obawiając się o przypadkowe uszkodzenia mebli, samego urządzenia lub o brak odpowiedniej wentylacji. Drzwi takiej lodówki są odpowiednio przystosowane do montażu frontu kuchennego, dzięki czemu można taką lodówkę otwierać tak samo jak każdą inną szafkę w danej zabudowie kuchennej.
Plusy i minusy
Ogromną, wcześniej wspomnianą zaletą lodówki do zabudowy jest fakt, że jest ona niewidoczna. Jest ona wtem genialna do wkomponowania w zabudowę, nie psując jednocześnie ogólnej koncepcji aranżacyjnej kuchni. Razem z meblami stworzy ona jednolitą, spójną całość.
Niestety, takie rozwiązanie ma też swoje wady. Specjalna konstrukcja, umożliwiająca zabudowę urządzenia sprawia, że mimo takich samych rozmiarów jak zwykłe modele, lodówka do zabudowy cechuje się mniejszą pojemnością. Nie zawsze zatem możemy mieć miejsce na tego typu rozwiązanie, szczególnie w małych pomieszczeniach, w których powinno się zagospodarować dostępne miejsce co do centymetra.
Lodówka wolnostojąca
Lodówkę wolnostojącą można umieścić w dowolnym miejscu w naszej kuchni, niezależnie od planowanej czy już istniejącej zabudowy meblowej. Trzeba jednak pamiętać, że taka lodówka powinna być oddalona od źródeł ciepła, tj. kaloryfera lub piekarnika. Lodówka wolnostojąca może być duża lub mała, jedno lub dwudrzwiowa, Side by Side lub French Door. Opcji jest dużo więcej niż w przypadku lodówki pod zabudowę, a wybór konkretnego modelu zależeć będzie od ilości miejsca w kuchni, indywidualnych upodobań i przede wszystkim budżetu.
Plusy i minusy
W przypadku wolnostojącego urządzenia możemy odważniej wybrać design urządzenia, a modele nowych lodówek dostępne są w wielu kolorach, z nadrukiem i w dowolnym wykończeniu (np. retro lub glamour, rustykalnym), a nawet z nadrukiem czy wzorem. Szeroka oferta rynkowa w tym aspekcie umożliwia stworzenie z pomocą pięknej lodówki, równie pięknego i ciekawego wnętrza. Chłodziarki wolnostojące mają wiele elementów dekoracyjnych, takich jak stylizowane, dekoracyjne uchwyty, podświetlenia sprzętu, wyświetlacze LCD. Wiele nowoczesnych modeli wyposażonych jest w filtr, podajniki do lodu lub schłodzonej wody, czego nie znajdziemy w urządzeniach do zabudowy. Wadą lodówek wolnostojących jest tym samym fakt, że jeśli znudzi nam się jej wygląd, lub planujemy remont czy zmianę aranżacji wnętrza, nie będziemy mogli jej po prostu zabudować — pozostanie nam jedynie wymiana na nowy, inny model czy kolor. Za minus wiele osób może również uznać brak możliwości całkowitego dopasowania urządzenia do kuchennej zabudowy meblowej.
Szukasz kompromisu?
Istnieje rodzaj lodówek wolnostojących, które można bezpiecznie zamontować pomiędzy meblami bez konieczności zachowania dystansów pomiędzy meblami a urządzeniem. Lodówki do zabudowy, różnią się od lodówek wolnostojących sposobem wymiany ciepła, która następuje tyłem i/lub dołem urządzenia, dzięki czemu boki urządzenia pozostają chłodne.
Oba warianty lodówek mają swoje wady i zalety. Przed wyborem konkretnego modelu czy opcji zabudowy urządzenia, należy wziąć pod uwagę wielkość, wygląd i styl pomieszczenia, a także budżet. Rozwiązania te dają inne możliwości aranżacyjne i użytkowe, wybór zatem należy oprzeć na indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach.