Kuchnia w stylu angielskim jest przytulna i elegancka, subtelna, ale i szykownie wyrafinowana. Przyciąga wzrok detalami – ozdobnymi frezami, dekoracyjnymi gzymsami, listwami i mosiężnymi uchwytami. Dużą rolę odgrywają w niej różne skrytki i zakamarki – małe szufladki, przegródki, regały czy przeszklone witryny. Fronty kuchenne są bogato rzeźbione, a blaty najczęściej wykonuje się z drewna lub kamienia.

We wnętrzach stylu angielskiego królują ciepłe i jasne kolory, naturalne tkaniny z kwiecistymi printami, które można odnaleźć na zasłonach, obrusach, tapetach, kaflach, porcelanie czy tekstyliach kuchennych. Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie zestawów porcelanowych w przeszklonych witrynach. Jeśli w kuchni znajduje się okno, warto zawiesić długie zasłony zakończone frędzlami albo dekoracyjne, rzymskie rolety. Dopełnieniem stylu angielskiego, będzie z pewnością duży, masywny i – co ważne – drewniany stół, ustawiony w centralnej części pomieszczenia.

Charakterystycznym elementem angielskich wnętrz, przez długi czas, była emaliowana blacha. Jest to element, który w dalszym ciągu pojawia się w nowoczesnych aranżacjach stylu angielskiego, chociażby pod postacią wiszących na ścianie, ozdobnych garnków czy patelni. Blacha była również materiałem, z którego tworzone były zlewy. Dziś są to przede wszystkim zlewy z tzw. kołnierzem, które są wykonywane z ceramiki lub kompozytów. Dopełnieniem wyglądu zlewu jest stylizowany kran kuchenny o mniej oczywistych kształtach, koniecznie z kurkami w kształcie kwiatów lub dźwigni.