Wszyscy pamiętamy przepiękne duże kuchnie, będące centrum życia domowników, w wielu amerykańskich filmach czy serialach. Kiedyś nieosiągalny, dziś coraz bardziej popularny w Europie i Polsce styl amerykański zaczyna być coraz częściej spotykany dzięki dużej dostępności sprzętów i materiałów kuchennych.

Kuchnia w stylu amerykańskim – czyli jaka?

Amerykańska kuchnia to kuchnia tętniąca życiem! W latach 60 XX wieku to Amerykanie nie widzieli nic niestosownego w przyjmowaniu gości w kuchni czy spędzaniu w niej czasu wolnego – przyczyniło się to do tego, że amerykańska kuchnia otwarta na salon stała się niezwykle popularna.

Styl amerykański to duża, ale przestronna przestrzeń w ciepłych, kremowych kolorach frontów. Jeśli chodzi o podłogę, to warto postawić na biało-czarne szachownice lub drewno. Duża przestrzeń powinna być jednak przytulna, głównie dzięki dodatkom, których powinno być dużo, w różnych kolorach, nie muszą standardowo “pasować” do wnętrza. Wszelkie pudełka, owoce, rośliny, kosze, miękkie poduszki czy sprzęty poustawiane na blacie – przepych, wydający się być dokładnym zaprzeczeniem modnego ostatnio stylu minimalistycznego, ma za zadanie ukazanie rodzinnego charakteru. W amerykańskiej kuchni toczy się życie i to ma być widać!

Kuchnia powinna być otwarta na salon lub połączona z jadalnią. Często na samym środku znajduje się duża wyspa kuchenna, która spełnia funkcję stołu, biurka, blatu i miejsca wszelkich spotkań. Do kuchni często przylega spiżarnia – Amerykanie uwielbiają robić zapasy, a zakupy to często wielogodzinna wyprawa. W związku z tym najczęściej spotykana jest również dwudrzwiowa lodówka, a domowe kuchenki z wieloma palnikami zastępują płyty grzewcze.

Kuchnia amerykańska powinna mieć duże okna, naturalne światło i widok na ogród – jeśli Twoja kuchnia nie ma okna lub ma mało naturalnego światła, to warto jest zainwestować w dobre, naturalnie wyglądające sztuczne oświetlenie. Jeśli chodzi o okna, to mogą być przystrojone firankami, a w rogu pod oknem spotkać można tzw. “breakfast corner”, czyli mały przytulny kącik składający się często z dwóch krzeseł i stolika, przy którym można usiąść i zjeść szybkie śniadanie, czy wypić kawę.