Psy, koty, czy inne zwierzęta domowe są często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Takie zwierzęta, podobnie jak małe dzieci, często uwielbiają towarzyszyć nam w codziennych czynnościach i obowiązkach, od czasu do czasu próbując coś z ciekawości dotknąć, przesunąć czy posmakować. Jak zadbać o to, aby Twój pupil w kuchni był narażony na jak najmniej niebezpieczeństw?
Wystarczy zadbać o parę szczegółów!

Pamiętaj, że zwierzęta są prawie jak dzieci!

Oznacza to, że zabezpieczenia, które poleca się w przypadku posiadania małych dzieci, sprawdzą się również w przypadku posiadania futrzaków. Zadbaj o zabezpieczenie sprzętów AGD, załóż dodatkowe zamknięcia na szafki w zasięgu małych rączek (lub łapek), zabezpiecz rogi silikonowymi nakładkami.

Uważaj na toksyczne artykuły.

Schowanie różnych płynów i chemii wydaje się oczywiste. W kuchni często pojawiają się różnego rodzaju rośliny. Czy wiesz, że również niektóre rośliny mogą być dla psów i kotów niezwykle trujące?
O ile w przypadku psów wystarczy takie rośliny przestawić na wyższą, niedostępną psu półkę, o tyle w przypadku kotów staje się to dosyć problematycznym wyzwaniem. Istnieją sposoby na „zniechęcenie” kota do roślin, jednak nie można mieć nigdy w 100% pewności, że kot zawsze nas posłucha, a wyższa półka dla kota nie jest żadną przeszkodą. Najbezpieczniejszym sposobem jest pozbycie się toksycznych dla zwierząt roślin z domu.

Odpowiednie ściany i podłogi.

Postawienie na ściany odporne na zabrudzenia może zaoszczędzić wiele stresu i sprzątania właścicielom czworonogów. Warto więc postawić na farby odporne na wilgoć tłuszcze i plamy lub farby zmywalne, czyli takie, które możesz po prostu umyć. Dobrze sprawdzą się również tapety, które są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. W przypadku podłóg warto postawić na te łatwe do zmywania i odporne na zarysowania. Odciski łap zdecydowanie trudniej jest zobaczyć na ciemnych i wzorzystych płytkach niż na tych jasnych.

Kącik dla pupila

Jeśli jest taka możliwość, warto zorganizować w kuchni dedykowane miejsce dla Twojego zwierzaka. Taki kącik można urządzić pod blatem, pod wyspą lub w rogu kuchni. Wystarczy zainwestować w legowisko i zostawić tam parę zabawek, a Twój futrzasty towarzysz z pewnością się tym zainteresuje, tym samym zostawiając więcej swobody i przestrzeni użytkownikom kuchni.