Czy to może się udać?

Urządzenie funkcjonalnej kuchni na poddaszu nie jest łatwym zadaniem. Przy projektowaniu mebli, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, które w innych okolicznościach nie mają tak dużego znaczenia. Oczywiście, każde poddasze jest inne, jednak problemy, które możemy napotkać, są takie same.

Różne kąty nachylenia dachu w połączeniu z ograniczoną przestrzenią pomieszczenia sprawiają, że najlepiej sprawdzą się meble kuchenne stworzone „na miarę” naszego wnętrza, czyli po prostu na wymiar. Dzięki temu będziemy w stanie maksymalnie wykorzystać przestrzeń, która w kuchni na poddaszu jest mocno ograniczona. Oczywiście możemy zdecydować się na gotowe meble modułowe, jednak warto wziąć pod uwagę, że możliwości aranżacji przestrzeni będą mocno ograniczone. Nie każdy też ma świadomość, że producenci mebli modułowych często dopuszczają możliwość wprowadzania określonych modyfikacji w gotowych zestawach, które oferują swoim klientom. Dobrze wiedzieć, że w przypadku kuchni ze skosem nie jesteśmy skazani na usługi lokalnego stolarza.

Planując kuchnię na poddaszu, warto wziąć pod uwagę komfort użytkowania blatów znajdujących się pod skosami. Osoby stojące w przestrzeni roboczej, mogą być narażone na uderzanie głową w skos ściany. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż blat, będzie zabudowa skosu szafkami. I tu można rozważyć te z drzwiami przesuwnymi, które ułatwią nam dostęp do znajdującej się w nich zawartości.

Skos jest również ograniczeniem, jeśli chodzi o wyposażenie kuchni w niezbędne sprzęty AGD. Kuchenka wolnostojąca czy płyta grzewcza, wymagają zamontowania nad nimi okapu, co w przypadku ściany skośnej nie jest możliwe do wykonania. Podobnie sprawa wygląda z lodówką – zanim wybierzemy model, należy określić miejsce, w którym mogłaby ona stanąć. Jak widać, nie bez znaczenia jest sposób ustawienia naszych nowych mebli.

W kuchni na poddaszu duże znaczenie ma także odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. W nowszym budownictwie, pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu duża ilość dziennego światła zapewnia nam komfort pracy w ciągu dnia bez konieczności doświetlania przestrzeni. Zalety okien dachowych nie są związane jedynie z doświetleniem wnętrza, ale również z jego odpowiednią wentylacją. Jeśli w pomieszczeniu zaplanowanym na kuchnie mamy okna klasyczne, w łatwy sposób możemy stworzyć w kuchni kącik ze stołem pod oknem lub kolejne miejsce na przechowywanie.

Ostateczny wygląd naszej kuchni uzależniony jest oczywiście od naszych własnych upodobań. Jeśli jednak nie mamy w głowie gotowej wizji, warto zwrócić szczególną uwagę na meble w jasnych kolorach, które dodatkowo rozświetlą wnętrze i optycznie je powiększą. Pomieszczenie z jasnymi meblami będzie świetnie prezentować się zarówno w nowoczesnej stylistyce, jak i tej bardziej klasycznej. Jeśli lubimy styl loftowy – można rozważyć jego wykorzystanie w kuchni. Ważne jest, aby koncepcja kuchni nie odbiegała wizualnie od stylu, który wykorzystaliśmy w pozostałych pomieszczeniach.

Kuchnia na poddaszu jest wciąż bardzo popularnym rozwiązaniem. Projekt kuchni, choć na początku może wydawać się ponad nasze siły, jest możliwy do zrealizowania. W całym tym bałaganie warto jednak pamiętać, że kuchnie projektujemy dla nas i to właśnie my najlepiej wiemy, jakie są potrzeby nasze i naszej rodziny.