Urządzenie kuchni w taki sposób, aby była funkcjonalna dla dorosłych, a jednocześnie bezpieczna dla dzieci to wyzwanie, przed którym staje wiele rodzin. Dzieci, zafascynowane swoimi rodzicami, często chcą ich naśladować – stąd, pociechy często wybierają takie pomieszczenia jak kuchnia do zabaw czy odkrywania nowych zakamarków.
Jak zadbać, aby te chwile były jak najbardziej bezpieczne?

Zadbaj, aby ogień i woda były poza zasięgiem dzieci.

Kuchenka gazowa, ze względu na ogień i gaz może być źródłem wielu niebezpiecznych sytuacji. Warto więc postawić na alternatywne rozwiązania. Mamy do wyboru tzw. kuchenki gazowe bez płomienia, które dzięki spalaniu katalicznemu wytwarzają energię bez użycia otwartego ognia. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie również płyta indukcyjna.
Jeśli chodzi o wodę, sam zlew jest zazwyczaj na takiej wysokości, że dzieciom ciężko będzie rozlać wodę. Warto jednak zainwestować w wylewkę termostatyczną, która uchroni dzieci (i nie tylko) przed możliwością oparzenia się wodą.

Zabezpiecz szafki i szuflady.

W kuchennych szufladach i szafkach przechowywane są przeróżne przedmioty, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla najmłodszych członków rodziny. Sztućce, ciężkie garnki czy szklane dodatki powinny być poza zasięgiem dzieci. Jak to najprościej zapewnić? Kup specjalne blokady zakładane bezpośrednio na fronty kuchenne. Warto również pomyśleć o prowadnicach i hamulcach w szufladach, dzięki którym w razie, gdy dziecku uda się otworzyć szafkę lub szufladę, nie przytnie sobie palców.

Postaw sprzęt kuchenny poza zasięgiem dzieci.

Sprzęty AGD powinny przede wszystkim znajdować się poza zasięgiem najmniejszych, ciekawskich rączek. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe możliwe zabezpieczenia, Wybierz sprzęty, które mają fabrycznie wbudowane blokady, lub taki, który sterowany jest za pomocą pilota czy smartfona. Zwróć również uwagę, na jakiej wysokości masz gniazdka elektryczne. Jeśli są w zasięgu dzieci, to ciągnąc za kabel, małe dziecko mogłoby zrzucić na siebie ciężki sprzęt.

Odpowiedni projekt kuchni.

Jeśli jesteś w trakcie projektowania swojej kuchni lub jej remontu – poproś projektanta o bezpieczne dla dzieci rozwiązania. Zabuduj zawory od gazu czy wody i zadbaj o to, aby zabudowa kuchenna nie miała szczelin i przestrzeni, w których dziecko mogłoby się zaklinować. Zaokrąglone brzegi zaoszczędzą paru bolesnych guzów, a zabudowane sprzęty ze schowanymi kablami sprawią, że sprzęty te będą dla najmniejszych odkrywców dużo mniej kuszące.