Kuchnia otwarta na salon może być nieco problematyczna w udekorowaniu — wymaga ona dekoratorskiego wyczucia. Taka aranżacja wymaga odpowiedniego balansu i skomponowania ze stylem, w którym urządzony jest salon. Dobrze dobrane dodatki i dobrze przemyślana aranżacja pięknie podkreśli jej najlepsze atuty. Projektując otwartą kuchnię, zwróć uwagę na parę ważnych aspektów.

Połączenie kolorystyczne

Aranżacja kuchni otwartej powinna stanowić spójną całość z wystrojem salonu — bardzo pomocna okaże się tutaj gra kolorem. Nie trzeba też stawiać na dosyć oklepane rozwiązania jak taki sam kolor ścian w obu pomieszczeniach, możesz np. kolor z kuchennej ściany przenieść do salonu za pomocą dodatków takich jak np. dywaniki, zasłony lub poduszki dekoracyjne w tym samym kolorze, lub z jego akcentami. Takie połączenie elementów pozwoli uzyskać harmonię pomiędzy nawet bardzo odmiennymi aranżacjami kuchni i salonu.

Wydzielenie strefy roboczej

Aby wyodrębnić strefę roboczą (strefa kuchenna), warto ustalić stałe miejsca dla niezbędnych sprzętów kuchennych (np. mikrofalówka, wyciskarka do soków, czajnik elektryczny czy termomix) tak, aby były pod ręką, jednocześnie nie zagracając blatu — pusty blat to atut nie tylko estetyczny, ale również bezpieczny i ergonomiczny. Zbyt duże nagromadzenie sprzętu i dekoracji na blacie kuchennym sprawiłoby wrażenie nieładu.

Dodatki

Odpowiednio dopasowane dodatki dekoracyjne mogą pomóc optymalnie wyznaczyć podział wnętrza na strefy i jednocześnie spójnie połączyć obie aranżacje pomieszczeń. W kuchni otwartej na salon z wyspą świetnie sprawdzi się np. duża misa lub patera na owoce i warzywa, lub stylowy chlebak czy stojak na wino. Dobrym pomysłem będą również kwiaty w ozdobnych donicach, które mogą odgrodzić widok na kuchnię lub płytę grzewczą umieszczoną na wyspie. Świetnie skomponują się również obrazy i grafiki w podobnej kolorystyce na ścianach w obu pomieszczeniach, a także zegar umieszczony tak, aby był widoczny i z części kuchennej, i z części salonowej.

Taki sam wystrój okien

Wystrój okien nie powinien być zostawiony przypadkowi. Aranżacje okien w kuchni czy w strefie wypoczynkowej powinny mieć wspólne elementy lub nawet być takie same. Można np. zaaranżować dekorację z tych samych lub podobnych tkanin, ale np. uszytych w różnej kombinacji lub długości.
Okna w kuchni i salonie mogą się jednak różnić od siebie pod względem wysokości, szerokości lub sposobu użytkowania. W takim wypadku należy zróżnicować elementy dekoracyjne pod względem funkcjonalności. W przypadku okna parapetowego (często spotykane przy blatach roboczych) najwygodniejszym rozwiązaniem mogą okazać się rolety czy osłony okienne sterowane w górę i w dół — opcji jest wiele, np. rolety rzymskie, rolety na dzień i na noc, żaluzje plisowane czy żaluzje lamelowe. Oczywiście rozwiązania te mogą być zastosowane również w salonie. Jeśli jednak w salonie mamy okna tarasowe lub balkonowe, warto zastanowić się nad zasłonami czy firanami — lub zdecydować się na obie te opcje.

Kuchnia otwarta na salon daje nam sporo możliwości, ale wymaga jednocześnie aranżacyjnej spójności — powinny one podkreślić charakter oddzielonych stref, jednocześnie ich nie przytłaczając.