Projekty kuchni zależą przede wszystkim od przestrzeni do zagospodarowania. Najpopularniejsze są kuchnie w kształcie litery L oraz kuchnie w kształcie litery U. Projektowanie ich jest popularne ze względu na wiele możliwości zaplanowania przestrzeni roboczej oraz miejsca do przechowywania. Układ kuchni z wyspą to marzenie wielu z nas. Jest idealny dla osób chcących wydzielić obszary: wypoczynkowy, spożywania posiłków, spotkań towarzyskich, prowadzenia rozmów, itd. Kuchnia korytarzowa uchodzi za najmniej funkcjonalną i najmniej praktyczną. Meble do kuchni w układzie korytarzowym wybiera się wtedy, gdy trzeba zagospodarować pomieszczenie o nietypowym kształcie czy rozmiarze.

STOLKAR VITA 004

Zasada trójkąta roboczego w kuchni korytarzowej

Projekty kuchni uwzględniają przede wszystkim zasadę trójkąta roboczego, obejmującego określone ustawienie urządzeń AGD (zlewozmywak, lodówka, kuchenka lub płyta grzewcza). Te strategiczne punkty powinny być usytuowane na wierzchołkach trójkąta, w maksymalnej odległości od 120 do 250 cm od siebie. Kuchnia w układzie korytarzowym nie utworzy w pełni ergonomicznego trójkąta. Jeśli jest to linia, a nie trójkąt, to maksymalny dystans między urządzeniami powinien być jednak wciąż zachowany. Sprawdzonym pomysłem są kuchenne blaty robocze pomiędzy zlewem, lodówką i kuchenką. Dobrze jeśli główny blat kuchenny ma co najmniej 80 cm długości.

Meble do kuchni wzdłuż jednej ściany

Meble do kuchni w układzie korytarzowym uwzględniają zabudowę kuchni dolną oraz górną. Dobrze zorganizowana kuchnia to jak najwięcej miejsca do przechowywania. Szafki kuchenne powinny być możliwie najgłębsze. Wiszące meble kuchenne rekomenduje się montować tam, gdzie tylko występuje potrzeba dodatkowej przestrzeni do przechowywania, schowania przedmiotów, zapasów itd. Ogólna zasada to im więcej szafek w kuchni, tym łatwiej spełnić funkcje „suchego magazynu”. Meble do małej kuchni, planowane wzdłuż jednej ściany, mogą uwzględniać zabudowę górną w kuchni pod sam sufit. W niewielkich pomieszczeniach każdy centymetr jest na wagę złota.

Jeśli jest taka możliwość, to blaty kuchenne mogą znajdować się na przeciwległych ścianach i mogą mieć równą długość. Wtedy nie tylko przestrzeń będzie maksymalnie wykorzystana, ale i będzie zachowana estetyka i dobre proporcje projektu kuchni.

Estetyka kuchni w układzie korytarzowym

Warto wybierać meble kuchenne białe, beżowe lub w odcieniach szarości, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z ciasnymi, małymi pomieszczeniami lub aneksami kuchennymi projektowanymi w minimalistycznym stylu. Kuchnia wtedy jest lżejsza optycznie i większa, niż jest w rzeczywistości. Aranżacje kuchni z kolekcji Classic Line (na przykład kuchnia Vita) będą idealne dla osób poszukujących połączenia świetnej estetyki i przystępnej ceny. Kuchnia Nina z linii Premium Line to kwintesencja symetryczności, geometrii, ponadczasowej bieli połączonej z nowoczesną kolorystyką oraz doskonałego wykończenia (brak uchwytów, które zostały zastąpione gładkimi i frezowanymi frontami).

Meble kuchenne w układzie korytarzowym nie muszą być nudne i mogą łączyć wyjątkową estetykę z ergonomią. Dodatki i akcesoria kuchenne zdziałają cuda! Zdecydowanie warto postawić na dobre oświetlenie kuchni. Ale można także ograniczyć się wyłącznie do funkcjonalnych spotów albo można połączyć oświetlenie punktowe z lampą sufitową. Kuchnia rozświetlona lampami o neutralnej temperaturze barwowej wydaje się bardziej przestronna i panuje w niej przyjemny klimat.

Nie zagracajmy ciasnej przestrzeni, zwłaszcza obszaru roboczego. Uważajmy na ilość i rodzaj dodatków w kuchni. Jeśli w projekcie kuchni zrezygnowano z wiszących mebli kuchennych, to ścianę można udekorować ładnym obrazem, ciekawym zegarem czy innymi ozdobnymi i przydatnymi akcesoriami kuchennymi. Ładne stojaki na talerze, estetyczne pojemniki na przyprawy czy wieszaki na kuchenne narzędzia mogą stanowić przyciągające oko modne akcenty.

W ofercie Stolkar znajdziesz meble do kuchni w układzie korytarzowym dostępne w różnych kolekcjach i cenach. Zachęcamy do przejrzenia naszych mebli do kuchni systemowych, które doskonale sprawdzają się także przy nietypowych projektach kuchni. Sprawdź nasze katalogi mebli kuchennych i znajdź inspirację dla siebie!