Pralnia w domu staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem! I nic dziwnego! Umożliwia ono łatwiejsze i sprawniejsze pranie i suszenie odzieży, a także niweluje hałas chodzącej w kuchni czy łazience pralki.
O czym należy pamiętać, decydując się na odrębną pralnię w domu?

Wilgoć.

Musisz pamiętać, że w pralni, w której pierze i suszy się ubrania panować będzie wilgoć, a temperatura pomieszczenia może często ulegać zmianie. Jest to ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze mebli, a szczególnie ich specyfiki i materiału, z którego są wykonane. Warto zdecydować się na meble przeznaczone do łazienek, które cechują się wodoodpornością, ale również większą wytrwałością na uszkodzenia, czy zarysowania.

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie… ale i z małym metrażem można sobie poradzić!

Istnieje błędne przekonanie, że pralnia to luksus, na który mogą sobie pozwolić jedynie właściciele dużych domów czy mieszkań. Prawda jest taka, że jeśli zależy nam na małej, jednak oddzielnej pralni, to wystarczą nam nawet wydzielone 3m2, które bez problemu pomieszczą pralkę, kosz na pranie i miejsce na przechowywanie detergentów.
Bardziej praktyczna okaże się taka pralnia, w której jest miejsce na suszenie i prasowanie wypranych ubrań. Na pralnię, która pomieści suszarkę i blat roboczy lub miejsce na deskę do prasowania należy przeznaczyć minimum 4m2, a dla swobodnego użytkowania takiej pralni nawet 6-10m2. Jeśli dostępny metraż jest jeszcze większy, można zaprojektować wyjątkowo praktyczne pomieszczenie, w którym oprócz miejsca do prasowania, pralki i suszarki elektrycznej można postawić również wieszaki, półki na chemię i akcesoria lub kosze do segregacji prania. W takim pomieszczeniu pranie to sama przyjemność!

Odpowiednia podłoga i ściany.

Ze względu na wspomnianą wyżej wilgoć i specyfikę pomieszczenia, wybór materiałów użytych do ścian i podłóg musi być równie przemyślany. Na ścianę możesz wybrać farbę wodoodporną, glazurę, gres lub tapetę z włókna szklanego. Na podłodze najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne lub kamień. Oszczędną, jednak mniej estetyczną opcją jest wybór wykładziny elastycznej.

Pralnia ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków oraz zwiększa estetykę mieszkania czy domu – wszystko co związane z praniem jest wówczas schowane i nie zajmuje miejsca w łazience, kuchni czy salonie. Nawet mała pralnia zwiększy komfort użytkowania i pralki i reszty pomieszczeń.