Urządzenie mikro kuchni to ogromne wyzwanie aranżacyjne! Trzeba w takim wypadku zadbać o odpowiednie wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni tak, aby kuchnia była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Poznaj parę sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym nawet bardzo małe kuchnie spełnią Twoje oczekiwania wobec wygody użytkowania oraz designu.

Zaplanuj rozmieszczenie sprzętów AGD

Aby dokładnie zaplanować rozmieszczenie sprzętów AGD i niezbędnych w kuchni sprzętów takich jak lodówka, zmywarka, zlew czy piekarnik, musisz zmierzyć dokładnie całe pomieszczenie i, co ważne, zaznaczyć, gdzie znajdują się gniazdka elektryczne, rury i grzejniki.

Aby zaoszczędzić miejsce, możesz zastosować parę praktycznych trików i alternatyw:

Ogrzewanie podłogowe w kuchni. W ten sposób grzejniki nie będą zajmowały cennego miejsca, a planowanie zabudowy kuchennej będzie o wiele łatwiejsze.
– Postaw na narożne umiejscowienie zlewozmywaka, aby zwiększyć miejsce na blat roboczy, jednocześnie wykorzystując trudne do zagospodarowania miejsce — róg zabudowy.
– Wybierz sprzęty o mniejszym niż standardowym rozmiarze. Zamiast płyty grzewczej z 4 palnikami, wybierz opcję z 2, a dużą lodówkę zamień na jej podblatową, 90-litrową wersję.
Zabuduj kuchnię pod sam sufit! Dzięki temu zyskasz sporo dodatkowego miejsca na przechowywanie niezbędnych przyborów kuchennych. Warto w takim przypadku postawić na jasne, delikatne fronty, które nie przytłoczą małego pomieszczenia.
Rozwiązania typu smart — dla zwiększenia ergonomii pomieszczenia warto zainwestować w okucia typu kosze nerka, kosze cargo i większą ilość szuflad. Kolejnym trikiem, który jest bardzo praktyczny w użytkowaniu, jest wyposażenie mebli w wysuwane blaty, które mogą posłużyć jako dodatkowy blat roboczy, lub stolik.
– Utrzymaj kuchnię w jasnej kolorystyce — sprawi to, że pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe i bardziej przestrzenne.

Dzięki tym rozwiązaniom nawet bardzo mała i problematyczna do aranżacji kuchnia stanie się przyjemnym dla oka, wysoko funkcjonalnym i ergonomicznym pomieszczeniem.