We współczesnych czasach, zaprojektowanie kuchni bez okna nie jest już problemem dla projektantów! Jest wiele sztuczek i trików, które pomogą wprowadzić światło do ciemnego pomieszczenia, optycznie je powiększyć lub nadać mu przytulności!
Poniższy artykuł przedstawi Ci parę cennych rad dotyczących doboru oświetlenia, kolorystyki oraz rozwiązań architektonicznych.
Jakie oświetlenie będzie najlepsze?
Jako że tzw. kuchnia ślepa pozbawiona jest naturalnego, wpadającego światła, wybrane przez nas oświetlenie będzie pełniło jeszcze ważniejszą rolę niż zwykle. Powinno być ono bardzo starannie przemyślane i, zdecydowanie, wieloźródłowe.
Świetnym rozwiązaniem będzie np. połączenie lampy sufitowej z kinkietami ściennymi, oprawami halogenowymi, jak i listwami typu LED.
Wskazówka: Listwy ledowe możesz ukryć tuż nad blatem lub pod gzymsami szafek kuchennych — nada to twojej aranżacji wielowymiarowości i zdecydowanie je rozjaśni.
Jaka kolorystyka będzie najlepsza?
W małym, ciemnym pomieszczeniu bardzo ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki. W kuchni pozbawionej okna złym pomysłem będzie wybór czerni, granatu czy antracytu. Za to świetnym pomysłem będzie wykorzystanie jasnych, subtelnych odcieni — np. wanilią, złamaną bielą, kością słoniową, beżami czy modnymi ostatnio gołębimi tonami. W takiej przestrzeni kuchennej świetnie sprawdzi się także naturalne drewno. Fronty mebli kuchennych powinny być lekko połyskujące, dzięki czemu będą delikatnie odbijać światło.
Dobrym pomysłem może się również okazać wyłożenie części ścian jasnymi, błyszczącymi płytkami. Nada to aranżacji kuchennej ciekawej głębi, a w dodatku będzie ona wyglądała na o wiele jaśniejszą niż w rzeczywistości. Można również zdecydować się na modne przeszklenia lub powierzchnie chromowane. W kuchni, która nie posiada okien, warto zrezygnować z elementów z ciemnego drewna — takie rozwiązania dedykowane są głównie większym wnętrzom pełnym światła.
Postaw na lustro!
Na brak okna w kuchni projektanci mają jeszcze jednego asa w rękawie. Lustro! Najlepiej, gdyby było okazałych rozmiarów. Jeśli lubisz ekstrawaganckie rozwiązania, możesz wybrać lustro pokrywające nawet całą ścianę. Powierzchnia lustra pięknie odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie stanie się optycznie większe. Jeśli chcesz postawić na jeszcze inne rozwiązanie, możesz zamontować lustrzane fronty.
WSKAZÓWKA: Lustro pozbawione ramy jest dodatkiem zupełnie neutralnym, a co za tym idzie, skomplementuje każdą możliwą aranżację, bez względu na styl, w jakim jest ona utrzymana.
A może by tak coś wyburzyć?
Jeśli twoja kuchnia bez okna przylega do salonu, możesz zastanowić się nad wyburzeniem części ściany działowej — wbrew pozorom takie rozwiązanie nie jest bardzo inwazyjne i nie jest bardzo drogie. Brak ściany działowej sprawi, że przestrzeń stanie się jaśniejsza, ale przede wszystkim i większa, a także umożliwi zastosowanie designerskich rozwiązań (np. wyspa kuchenna czy barek). Salon z aneksem to bardzo modne rozwiązanie, jednak jeśli wolisz inne rozwiązanie, to możesz postawić na ścianę ze szkła lub luksferów.
Kuchnia w pomieszczeniu bez okna wcale nie musi być problemem! Jest to wnętrze z potencjałem, który trzeba właściwie wykorzystać, nie bojąc się przy tym odważnych rozwiązań. Kuchnia nabierze wtedy indywidualnego charakteru i co najważniejsze, blasku.