Kuchnia, to jedno z pomieszczeń w naszym domu, które potrzebuje szczególnej uwagi. Podobnie jak korytarz, czy przedpokój należy do pomieszczeń, które trudno jest zaaranżować. Każda kuchnia powinna być urządzona zgodnie z podstawowymi zasadami projektowania przestrzeni kuchennej, tak żeby pozostała funkcjonalna, ergonomiczna, pomieściła wszystkie potrzebne produkty, sprzęty i urządzenia. Dobrą praktyką jest przygotowanie projektu odpowiednio wcześniej, tak żeby nie pominąć ważnych elementów, należy przygotować odpowiedni plan i dobrze z wymiarować pomieszczenie. Jak poprawnie wykonać pomiar kuchni?

Dlaczego wymierzenie kuchni jest takie ważne?

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się jakie meble i urządzenia chcemy mieć w swojej kuchni. Musimy pamiętać o takich sprzętach jak lodówka, piekarnik, płyta grzewcza, blat roboczy, czy zlewozmywak. Dzięki dokładnym pomiarom pomieszczenia będziemy w stanie określić, jakie sprzęty zmieszczą się do naszej kuchni, a z czego będziemy musieli zrezygnować. Dokładny pomiar pomoże nam także oszacować ilość dostępnego miejsca do zaprojektowania zabudowy kuchennej. Niezależnie od tego, jaki układ kuchni jest naszym wymarzonym (kuchnia w kształcie litery l, kuchnia w kształcie u, czy nowoczesna kuchnia z wyspą) proces prawidłowego wymiarowania jest zawsze taki sam. Dla pomieszczeń trudnych do aranżacji polecamy meble na wymiar Brodnica.

Co uwzględnić podczas wymiarowania pomieszczenia?

Jeżeli chcemy wykonać dokładny pomiar pomieszczenia kuchennego, będziemy potrzebować kilku niezbędnych przyborów, które znacznie ułatwią nam pracę. Mowa tu oczywiście kartce, na której zapiszemy wszystkie niezbędne wymiary, długiej miarce, poziomicy, czy kątowniku. Kiedy skompletujemy już wszystkie przydatne przybory, możemy przejść do mierzenia kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest także naszkicowanie rzutu pomieszczenia z góry i oznaczenie na nim wszystkich niezbędnych wymiarów. Co powinniśmy uwzględnić na naszym rysunku pomieszczenia?

  • podstawowe wymiary kuchni (długość, wysokość i szerokość),
  • miejsce okien i drzwi, a także ich dokładny wymiar,
  • wysokość parapetu,
  • rozmieszczenie przyłączy (prąd, woda, gaz),
  • miejsce grzejników oraz wentylacji.

Prawidłowy pomiar — od czego zacząć?

W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od pomiaru ścian. Trzeba jednak pamiętać, żeby zmierzyć ściany na kilku płaszczyznach, ponieważ może okazać się, że ściany na różnych wysokościach będą miały różne wymiary. Dlatego doskonałą praktyką, jest pomiar ściany w 3 miejscach: przy podłodze, na wysokości blatu kuchennego, a także w miejscu, gdzie mają być zawieszone szafki górne. Dzięki takim dokładnym pomiarom unikniemy błędów, przy montażu zabudowy. W kolejnym etapie powinniśmy sprawdzić, czy nasze ściany nie są krzywe, tak samo jak w pierwszym przypadku, powinniśmy zrobić pomiar poziomicą w 3 punktach, na każdej ze ścian, na tych samych wysokościach. Zbyt duże odchylenia możemy zniwelować za pomocą specjalnych listew lub zawieszek, na których montowane są szafki. Za pomocą kątownika musimy także sprawdzić, czy w naszej kuchni zostały zachowane kąty proste, jest to niezwykle ważne przy samym montażu mebli kuchennych. Na ostatnim etapie pomiarów, musimy dokładnie sprawdzić rozmieszczenie i wymiary drzwi, okien, wysokość i wymiary parapetu, a także rozmieszczenie wszystkich przyłączy. Wszystkie zebrane parametry nanosimy na nasz rysunek i możemy zacząć planować swoją wymarzoną kuchnię.

Jeżeli nie wiesz, jak dokonać takiego pomiaru, koniecznie odwiedź naszych specjalistów z salonu meblowego w Brodnicy, którzy pomogą poprawnie wymierzyć Twoją kuchnię. Dla nas jako producenta mebli kuchennych nie ma rzeczy niemożliwych, pomożemy stworzyć Ci każdy projekt zabudowy kuchennej.