Łazienka to specyficzne pomieszczenie, a meble w niej są wystawione na działanie specyficznych warunków. Meble łazienkowe codziennie muszą mierzyć się z wodą, parą wodną, zmianą temperatur, co może negatywnie na nie wpłynąć. Jak zadbać o meble łazienkowe tak, aby posłużyły Ci jak najdłużej?
Wszystko zaczyna się od dobrego projektu łazienki. Ustawienie mebli łazienkowych nie może być przypadkowe. Po pierwsze, nie wolno stawiać mebli łazienkowych bezpośrednio na posadzce, należy zastosować np. Plastikowe dystanse. Pozwalają one na uniknięcie zawilgocenia mebla np., Podczas gdy woda wyleje się podczas kąpieli, ale również przy myciu podłóg w łazience. Meble łazienkowe od sprawdzonego producenta mebli, takiego jak Fabryka Mebli STOLKAR, ma plastikowe dystanse wbudowane w meble. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie nóżek lub zdecydowanie się na podwieszane meble łazienkowe. Ponadto nie należy stawiać szafek łazienkowych pod oknem. Promienie UV mogą uszkodzić specjalną, wodoodporną powłokę, i doprowadzić do zawilgocenia, a co za tym idzie, uszkodzenia mebla. Nie najlepszym miejscem na szafki łazienkowe nie będą również miejsca, gdzie szafka łazienkowa mogłaby zakrywać grzejnik. Nie jest to dobre rozwiązanie z dwóch względów: punktowe źródło ciepła może wpłynąć na jakość wykończenia mebla i np. Jego rozwarstwienie, a po drugie, znacząco zmniejszy wydajność grzejnika. Kolejną kwestią do przemyślenia jest ustawianie mebli w miejscach, gdzie będą narażone na obicia (np. Drzwiami lub drzwiczkami innych mebli czy sprzętów AGD). Może wtedy dojść do mechanicznego uszkodzenia mebla.
Ważnym aspektem jest również sposób pielęgnacji mebli łazienkowych. Warto jest czyścić je regularnie, aby uniknąć trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń. Łatwe do usunięcia zabrudzenia zmyjesz zwilżoną szmatką. Ważne jednak jest, aby meble łazienkowe zawsze wycierać do sucha. Jeśli zabrudzenie okazuje się nieco bardziej oporne, możesz zwrócić uwagę na naturalne sposoby czyszczenia mebli łazienkowych. Dobrym sposobem będzie dodanie do wody paru kropel soku z cytryny, octu lub płynu do mycia naczyń. Należy unikać używania takich środków jak wybielacze, środki ścierne i odtłuszczające, benzyna, silne detergenty czy wrzątek. Warto również zrezygnować z wybierania gąbek i wszelkich dodatków do czyszczenia z twardą, ścierającą powierzchnią.
Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, zadbaj również o regularne czyszczenie wnętrza szafek łazienkowych, szczególnie tych, w których przechowujesz wszelkiego rodzaju chemie i płyny do czyszczenia. Każdą szafkę czy szufladę należy wyczyścić i przede wszystkim bardzo dokładnie wytrzeć do sucha. Wilgoć w ciemnej szafce jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, co może trwale uszkodzić mebel.
Powyższe wskazówki to plan idealny na zapewnienie meblom łazienkowym jak najlepsze szanse na pozostanie w dobrej kondycji przez długie, długie lata