Łazienka jest jednym z bardziej wymagających pomieszczeń w naszym domu – panuje w niej często wysoka temperatura oraz wilgoć. Dlatego już na etapie projektowania lub remontu, warto poznać sposoby, które sprawią, że meble łazienkowe będą mogły latami cieszyć oko. O meble łazienkowe warto zadbać od samego początku, nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę, bo może okazać się, że problem będzie w mocno zaawansowanym stadium, a w takiej sytuacji nie pozostaje wiele możliwości na ratunek.

Informacja

To najważniejszy aspekt, od którego należy zacząć. Każdy mebel, bez względu czy kupiony w sklepie, czy stworzony na wymiar przez stolarza, posiada określony sposób eksploatacji i konserwacji. Najczęściej zalecenia znajdują się w dołączonej do mebli etykiecie. Możemy w niej znaleźć wskazówki dotyczące metody konserwacji oraz informacje o środkach, które warto wykorzystywać do czyszczenia powierzchni mebla. Ale uwaga: meble kupione w sklepie, mają już najczęściej naniesioną na siebie warstwę ochronną, dlatego tak istotne jest używanie wyłącznie środków rekomendowanych przez producenta. Jeśli nie zastosujemy się do wskazówek, możemy szybko uszkodzić powłokę zabezpieczającą a co za tym idzie, narazić mebel na szybsze zniszczenie. Jeśli meble stworzone są typowo pod wymiar naszej łazienki, to stolarz powinien przekazać nam podstawowe informacje odnośnie czyszczenia i konserwacji. Szafka pod umywalkę czy słupek, które są połączone z nowoczesnymi uchwytami czy metalowymi dodatkami, pięknie potrafią nadać wyraz prostej łazience. Niestety, niezabezpieczone odpowiednio materiały będą chłonąć wodę a w dalszej perspektywie pęcznieć i pękać a na elementach metalowych może pojawić się korozja. Drewniane meble nasiąknięte wodą są świetnym środowiskiem do rozwoju grzybów i pleśni, które z kolei bardzo negatywnie wpływają na stan naszego zdrowia. Dlatego tak istotne jest zadbanie o meble łazienkowe od samego początku.

Impregnacja

Sposób impregnacji mebli łazienkowych dobieramy na podstawie materiału, z którego powstały, a także na podstawie efektu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku surowego drewna najprostszym sposobem jest olejowanie. Do tego zabiegu wystarczy pędzel i olej impregnujący, który dostępny jest w każdym markecie budowlanym. Niewielką warstwę oleju nanosimy dwukrotnie w odstępie kilkudziesięciu minut. Olej sprawi, że powierzchnia nie będzie tak chętnie wchłaniać wody. Inną metodą zabezpieczania mebli łazienkowych jest ich lakierowanie lub pomalowanie specjalną, wodoodporną farbą do drewna. Ta prosta czynność sprawi, że nie tylko skutecznie zabezpieczymy meble przed wilgocią, ale również wizualnie je odświeżymy.

Wentylacja

Nie bez znaczenia dla naszych mebli łazienkowych, jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, w którym wspomniane meble się znajdują. Jeśli łazienka ma okna, warto otworzyć je po każdej kąpieli czy prysznicu. Jeśli w łazience okna brakuje, należy pamiętać o otwieraniu drzwi, dzięki czemu zebrana para wodna będzie miała możliwość swobodnego ujścia. Jeśli mimo wspomnianych zabiegów w dalszym ciągu odczuwalna jest w łazience wilgoć, dobrym pomysłem jest zakup pochłaniacza wilgoci, który jej nadmiar po prostu pochłonie. Inną opcją jest wykorzystanie elektrycznego wentylatora montowanego w szybie wentylacyjnym. Większość dostępnych na rynku modeli uruchamia się samoczynnie w momencie osiągnięcia określonego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Plamy i Kałuże

Nie można zapominać o najbardziej podstawowej metodzie dbania o meble łazienkowe, czyli o regularnym wycieraniu powstałych plam i zacieków. Pozostawienie kałuży po kąpieli na drewnianej podłodze lub niewytarcie szafki schlapanej wodą po myciu rąk, może doprowadzić do szybszej degradacji materiału, z którego powstały nasze meble. Jeśli sytuacja będzie powtarzać się często, bardzo szybko może okazać się, że nasze meble łazienkowe są zniszczone. Dlatego po skończonym prysznicu czy kąpieli, warto wycierać się ręcznikiem będąc jeszcze w kabinie prysznicowej lub stojąc w wannie. Dzięki temu nie będziemy roznosić wody po całej łazience. Podobnie, jeśli chodzi o wycieranie włosów po ich myciu, dobrym pomysłem jest owijanie ich ręcznikiem od razu po wyjściu spod prysznica czy z wanny. A jeśli wychlapywanie wody z umywalki jest problemem, warto zainwestować w perlator montowany na końcu baterii umywalkowej. Perlator ma za zadanie napowietrzać odpowiednio wodę, a co za tym idzie, zmniejszać szerokość jej strumienia.

Meble łazienkowe mogą służyć nam latami, o ile będziemy o nie dbać. Dlatego też warto już na samym początku zaplanować określony sposób działania, dzięki któremu unikniemy rozczarowania, a nasza łazienka będzie przez długi czas czysta, elegancka i zadbana.