Kuchnia to miejsce, gdzie spędzamy czas codziennie. Logiczne zatem jest, że meble kuchenne powinny być funkcjonalne i spełniać nasze osobiste oczekiwania względem jej użytkowania. Nieustannie, popularne są nowoczesne meble kuchenne — ale czym tak naprawdę charakteryzują się nowoczesne formy mebli kuchennych?

Jedno słowo: minimalizm

Mimo że coraz częściej nowoczesne kuchnie cechują się dosyć odważnym designem, minimalizm to najbardziej charakterystyczna cecha nowoczesnych mebli kuchennych. Meble te są bardzo eleganckie i zazwyczaj nie posiadają zbędnych dodatków (w to możemy zaliczyć uchwyty — kuchnie nowoczesne są zazwyczaj bezuchwytowe). Kolejnym wyróżnikiem są geometryczne formy i kąty proste. Nie należy spodziewać się elementów stricte dekoracyjnych — meble nowoczesne są zazwyczaj jednokolorowe, co kreuje „uczucie czystości”. Design często podrasowany jest poprzez wykorzystanie mało oczywistych materiałów takich jak np. stal czy szkło.

Dostosowanie kuchni do indywidualnych potrzeb

Kuchnia nowoczesna to taka, która jest zrobiona specjalnie dla Ciebie i Twojej rodziny. Uwzględnić tu należy liczbę i wzrost użytkowników kuchni, ich trybu życia, nawyków kulinarnych i użytkowych, a także ich gustu. Dla spersonalizowania kuchni do własnych potrzeb zastosować można np. szafki do wysokiej zabudowy lub spersonalizowane okucia do szafek. Jeśli jesteś w trakcie projektowania swojej nowoczesnej kuchni, warto wziąć pod uwagę meble kuchenne na wymiar, która znacznie ułatwi proces dostosowania kuchni pod twoje indywidualne potrzeby.

Funkcjonalność i ergonomiczność

Kuchnia funkcjonalna i ergonomiczna to w skrócie urządzona w taki sposób, aby przygotowywanie w niej posiłków było jak najbardziej wygodne. Zachowany powinien również zostać ciąg technologiczny — meble oraz sprzęty AGD nie powinny być poukładane przypadkowo, a rozplanować należy wszystko nie tylko w poziomie, ale i w pionie.
Funkcjonalność kuchni można zwiększyć poprzez zastosowanie różnego rodzaju szuflad dla wygodniejszego przechowywania sprzętów i akcesoriów kuchennych. Przykładem tu mogą być różnej wielkości i szerokości kosze cargo, narożne szuflady wysuwne typu nerka lub słupki typu zapas. Przy różnych szufladach można dla wygody zastosować otwieranie stopą, czy poprzez naciśnięcie frontu.

Odpowiednio dobrane oświetlenie

Ostatnio zaczęto zwracać większą uwagę na zastosowany rodzaj światła. Odpowiednie dobrane, stylowe oświetlenie skomplementuje każdą kuchnię i nada jej bardziej wyszukanego looku, a także może podkreślić najlepsze elementy aranżacji kuchennej.
Dobrym sposobem na bardziej wykwintny wygląd jest zastosowanie kilku źródeł światła. Światło główne, czyli np. lampa sufitowa, powinno mieć neutralną barwę, natomiast oświetlenie dodatkowe, czyli np. kinkiety, czy podświetlenie okapu, blatów, szafek wiszących może mieć już bardziej chłodną, wpadającą nawet w barwy błękitu, dla bardziej nowoczesnego looku.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu swojej wymarzonej, nowoczesnej kuchni, skontaktuj się z nami! Nasi projektanci z salonu firmowego Stolkar z radością pomogą Ci stworzyć kuchnię specjalnie dla Ciebie i Twojej rodziny, uwzględniając Twoje potrzeby i preferencje.