Kuchnia minimalistyczna, bez żadnych dodatków czy przytulana jak stara góralska chata? A może kuchnia angielska bądź rustykalna, z warkoczem czosnku? O tym, na jaki styl kuchni się zdecydować zadecydują nasze gusta, upodobania, no i oczywiście budżet. Najważniejsze jest, by wnętrze nam się podobało, ale również było wygodne w użytkowaniu i praktyczne.

Kuchnie industrialne

Proste formy szafek, elegancja, i przede wszystkim żadnych zbędnych rzeczy – tak w skrócie można opisać nowoczesną, industrialną kuchnię, która bardziej będzie przypominać sterylne laboratorium niż babciną spiżarkę. Królują tutaj proste bryły ze szklanymi, podświetlanymi półkami, fornirowane bądź drewniane. Do takich wnętrz najlepiej się sprawdzą niskie meble o prostej formie. Meble w tym stylu wykonane są zazwyczaj z jasnego drewna i połączone są ze stalowymi elementami. Na ścianach znajdziemy stalowe lub szklane elementy, lub gołe cegły, często pomalowane białą farbą. W takiej kuchni dominują odcienie szarości, czerń, beże, brązy. Znajdziemy tu stalowy okap i metalowe, ruchome szafki. Minimalizm to ważna cecha tego stylu.

Kuchnia rustykalna

Wśród tradycyjnych kuchni wyróżnia się styl rustykalny, który ma nam przypominać wiejskie wnętrza – jeśli jesteś więc fanem przytulnych, swojskich miejsc, to miejsce będzie dla Ciebie! Nie znajdziemy tu prostych brył, stali i betonu, ale królować za to będą gliniane dzbanuszki, moździerze, zawieszone warkocze czosnku czy cebuli. W tej kuchni przynależą wszelkie dodatki, pierdoły i bibeloty ustawione na półkach i półeczkach. Na stole znajdziemy koronkowe serwetki, a w oknach ozdobne firanki. Ciepła dodają drewniane meble zakończone listwami, gzymsami, okuciami. Ażurowe szafki, witrażowe szyby i obowiązkowo duży stół i krzesła. Meble w tym stylu są najczęściej malowane, przecierane, ługowane czy bejcowane. Często szafki czy półki są wmurowywane. Blaty najczęściej wykonane są z drewna czy kafelków, ale i z marmuru czy konglomeratów kamiennych. Sprzęty AGD stylizowane na starodawne sprawdzą się tu idealnie, a uroku wnętrzu dodadzą dodatki takie jak stary zegar ścienny, czy sielankowe obrazy.

Kuchnia angielska

Najważniejsza cecha kuchni w stylu angielskim to szafki w kolorze białym, seledynowym, waniliowym z delikatnie frezowanymi frontami. Meble wykończone powinny być masywnymi listwami, a blaty powinny być wykonane z materiałów naturalnych, czyli np. twardych gatunków drewna, woskowanych lub lakierowanych, ale również wszelkiego rodzaju blaty kamienne, najlepiej w ciemnych odcieniach. W takiej kuchni często stawia się wyspę kuchenną i przeszklone, ciężkie kredensy. Rzeczy stylizowane na stare to materiały, które doskonale uzupełnią angielską kuchnię. Nie możemy jednak zapominać, że kuchnia w tym stylu powinna być prosta i nieprzeładowana dodatkami, ale w tym samym czasie również nieminimalistyczna. Taki styl najlepiej pasuje do dużych pomieszczeń.

Kuchnia skandynawska

Cechą charakterystyczną dla tego stylu kuchni są jasne, najczęściej białe meble. Szafki powinny być proste, pozbawione ozdób, wręcz ascetyczne, ale również eleganckie i praktyczne. Nie będzie tu ażurowych frontów czy listew ozdobnych. Podłoga w takiej kuchni powinna być drewniana, często bielona, a ściany białe, beżowe lub ecru. Ta chłodna kolorystycznie kuchnia może zostać ożywiona przez wprowadzenie barwnych, cieplejszych akcentów. Taki zabieg można osiągnąć poprzez dodanie ozdobnych dodatków, ceramiki, kolorowego szkła, lub kamienia. To jest elegancka, prosta, ale i wygodna kuchnia. Nie powinna być przeładowana bibelotami jak w przypadku kuchni rustykalnej. Nie ma tu miejsca na bałagan, zbytek czy niepotrzebne rzeczy, a zamiast bogatych firanek czy zasłon wystarczy w tym stylu bawełniana roleta bądź żaluzja.

To, na jaki styl się zdecydujemy to kwestia indywidualna — warto się jednak zastanowić, która będzie spełniać nasze oczekiwania wizualne jak i użytkowe oraz czy będziemy w stanie utrzymać taką kuchnię w danym stylu.