Ściana nad blatem kuchennym to miejsce szczególnie narażone na ubrudzenie. Dlatego też warto je odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wody czy wysokich temperatur. Jak więc wykończyć przestrzeń między szafkami kuchennymi, aby oprócz wspomnianych właściwości, dopasowana była wizualnie do zabudowy kuchennej? Jeszcze dekadę temu odpowiedź na to pytanie była prosta i jednoznaczna – płytki. W obecnych czasach możliwości jest mnóstwo – można wybierać spośród materiałów takich jak płyta laminowana, szkło, kamień, stal, tapeta, farba dekoracyjna czy wspomniane wcześniej płytki ceramiczne, ale w zupełnie nowych kształtach i fakturach. Ważnym czynnikiem determinującym wybór sposobu wykończenia przestrzeni między szafkami, powinno być dopasowanie do stylu naszych nowych mebli, jak i całego pomieszczenia.

Farba odporna na zabrudzenia

Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest po prostu pomalowanie przestrzeni międzyszafkowej specjalną farbą dedykowaną do kuchni. Farba ta jest odporna na działanie wilgoci i na częste wycieranie. Jest łatwo dostępna w wielu kolorach, bez problemu kupisz ją w każdym markecie budowlanym. Coraz częściej wykorzystywane są również farby strukturalne, które są w stanie optycznie zamaskować drobne nierówności ściany. Aktualnie farbą strukturalną można uzyskać nie tylko znany wszystkim efekt „baranka”, który stał się zmorą niejednej ekipy remontowej, która musiała go usuwać. Farba strukturalna może wyglądać teraz jak beton, powierzchnia księżyca czy nawet metal. Żeby stworzyć określony efekt, nie trzeba być fachowcem, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do nakładania farby, zapoznać się z filmem instruktażowym i… gotowe!

Panele szklane

Jest to rozwiązanie, które nieustająco cieszy się dużą popularnością, głównie za sprawą możliwości personalizowania powierzchni szklanej paneli. W sklepach można znaleźć panele szklane w wielu kolorach, niejeden producent oferuje możliwość wykonania szkła w wybranym przez klienta kolorze lub na podstawie dostarczonej grafiki. Ciekawą opcją jest też zastosowanie szkła — lustra, które świetnie dopełni wystrój kuchni w stylu glamour albo sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się większe, niż jest naprawdę. Idealnie gładka powierzchnia szkła nie wchłania zabrudzeń i zapachów z kuchni, jest łatwa w czyszczeniu i – jak w przypadku szkła hartowanego – jest wytrzymała. Panele szklane dobrze sprawdzają się w miejscach szczególnie narażonych na działanie wysokich temperatur jak również przy zabezpieczeniu przestrzeni międzyszafkowej, w której wykorzystywane są inne materiały trudne w czyszczeniu – takie jak cegła czy tapeta. W takich sytuacjach, aby nie przykrywać kolorem efektu, używa się przezroczystego szkła hartowanego.

Płyta meblowa

To ciekawe i modne rozwiązanie, które zdecydowanie ociepla i nadaje wnętrzu głębi. Dzięki możliwości wykorzystania różnego rodzaju i koloru płyt meblowych będzie to wybór uniwersalny — dopasowany zarówno do stylu klasycznego, retro, jak i minimalistycznego. Bardzo często laminat stosowany jest w tym samym wzorze, co blat roboczy a jego montaż spoczywa na ekipie montującej kuchnię, a więc nie ma konieczności zlecania montażu innej firmie. Wybierając wykończenie kuchni płytą meblową, trzeba pamiętać o odpowiednim sposobie jej czyszczenia i pielęgnacji – używanie szorstkich szczotek czy zmywaków może sprawić, że uszkodzona zostanie wierzchnia warstwa płyty, a więc może stać się bardziej podatna na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne.

Kamień

Wykończenie przestrzeni między szafkami w kuchni marmurem czy trawertynem to ciekawy sposób na wykończenie wnętrza w stylu nowoczesnym. Warto jednak zaznaczyć, że jest to sposób drogi, ekstrawagancki i nie do końca praktyczny – kamienie łatwo wchłaniają wodę czy tłuszcz, a dokładne wyczyszczenie powierzchni jest praktycznie niemożliwe. Jeśli zależy Ci na surowym wyglądzie kuchni, warto zwrócić uwagę na granit, który jest materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia a dzięki gładkiej strukturze, nie absorbuje tak bardzo wody czy innych zabrudzeń. Inną możliwością jest wykorzystanie płytek ceglanych klinkierowych lub prawdziwych cegieł pochodzących z rozbiórki, które przycinane są na odpowiednią grubość. Trzeba jednak pamiętać, że oba te materiały są mocno nasiąkliwe – warto dodatkowo zabezpieczyć je szkłem hartowanym lub – jeśli zależy Ci na surowym wykończeniu – specjalnym impregnatem ochronnym, który wnika w strukturę cegły i zabezpiecza ją przed działaniem wilgoci.

Beton

Dla fanów wnętrz w stylu loftowym idealną propozycją na wypełnienie przestrzeni nad blatem w kuchni jest wykorzystanie betonu architektonicznego. Stylowy efekt możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie gotowych płyt betonowych, które produkowane są w różnych rozmiarach i strukturach, a niektóre firmy specjalizujące się w produkcji wspomnianych płyt, mogą przygotować płyty zgodne z przesłaną przez klienta specyfikacją. Tego typu płyty świetnie będą wyglądać w przypadku większych przestrzeni i przy odpowiednim, loftowym oświetleniu. Drugim sposobem na uzyskanie efektu betonu jest wykorzystanie gotowych mas dekoracyjnych, które po nałożeniu na ścianę wyglądają jak prawdziwy beton. To rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze od zakupu gotowych płyt. Dodatkowo nie wymaga zatrudniania specjalisty – dzięki wskazówkom od producenta, z nałożeniem tynku poradzi sobie każdy.

Tapeta

Największym atutem tego rozwiązania jest ogromny wybór dostępnych wzorów i faktur. Istnieje też możliwość zaprojektowania własnego wzoru na podstawie dostarczonego do producenta zdjęcia lub konkretnych wytycznych dotyczących tapety. Jest to również świetny sposób na połączenie otwartej kuchni z salonem poprzez zastosowanie tego samego wykończenia w części pokojowej co w części kuchennej. Jeśli jednak chcemy wykorzystać tapetę (lub fototapetę) wyłącznie w kuchni, nie musimy ograniczać się do motywów kojarzonych typowo z kuchnią jak kawa czy owoce. Dostępne są w sprzedaży tapety świetnie imitujące na przykład marokańskie kafle. Wybierając tapetę do kuchni, warto spojrzeć na materiał, z którego jest wykonana – najlepiej sprawdzi się tapeta winylowa ze względu na dużą odporność na wilgoć czy wysoką temperaturę. Jeśli obawiasz się, że tapeta może zostać uszkodzona podczas używania kuchenki lub płyty grzewczej, można rozważyć wykorzystanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci przezroczystego szkła hartowanego.

Blacha

Jest to dość nowa propozycja na wykończenie kuchni, jednak co raz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie: blacha jest niezwykle higieniczna, łatwa w utrzymaniu czystości, odporna na wysokie temperatury i działanie wody. Dodatkowo może pełnić funkcję tablicy magnetycznej, do której można przymocować magnesy (z dalszych i bliższych podróży), przybory kuchenne czy karteczki z przepisami.

Glazura

Warto wspomnieć też o klasycznym rozwiązaniu, a więc płytkach ściennych, które przez lata zdążyły dostosować się do nowych czasów i trendów wnętrzarskich. Dla wielu jest to rozwiązanie niemal idealne – glazura jest stosunkowo niedroga, odporna na działanie wody i wysokie temperatury. Nie wymaga też stosowania specjalnych środków zabezpieczających, a jej pielęgnacja jest prosta i intuicyjna. Dodatkowo glazura dostępna jest praktycznie we wszystkich kolorach, kształtach i rozmiarach. Wybór odpowiednich płytek spośród tylu możliwości, nie jest jedynym wyzwaniem – warto pamiętać o odpowiednim doborze fugi. Im więcej spoin, tym więcej czasu będzie trzeba poświęcić na czyszczenie i pielęgnację. Co więcej, w rowkach może osadzać się brud, tłuszcz, a także wilgoć, która może doprowadzić do powstawania pleśni. Nie same płytki, które wybierzemy, wpłyną na końcowy efekt wizualny naszej kuchni. Warto pamiętać o odpowiednim sposobie ułożeniu gresu (np. angielski czy karo), które może optycznie powiększyć lub zmniejszyć nasze wnętrze.

Możliwości na zagospodarowanie przestrzeni między szafkami kuchennymi jest mnóstwo. To, co wybierzesz, zależy od Twojej wyobraźni, pomysłu na aranżację przestrzeni i budżetu, którym dysponujesz. Warto jednak pamiętać o spójnym wizerunku wszystkich pomieszczeń — właściwie zagospodarowana przestrzeń między szafkami w kuchni, może stać się prawdziwą ozdobą pomieszczenia.