1. Używanie płynu do mycia szyb

Może się wydawać, że fronty czy blaty z wysokim połyskiem należałoby czyścić tak, jak szyby, czy szkło. Nie jest to jednak dobry sposób. Używanie płynu do szyb może pozostawić na naszych meblach zacieki lub nawet osad. Niezależnie od rodzaju frontu czy blatu, najlepiej sprawdzi się mieszanka ciepłej wody i szarego mydła lub odrobiną płynu do mycia naczyń.

2. Używanie nieodpowiednich środków

Mowa tu szczególnie o takich, które posiadają właściwości żrące. Nie należy również czyścić mebli preparatami przeznaczonymi do ceramiki łazienkowej (płyny, mleczka, proszki) lub używać past do polerowania o właściwościach ściernych. Takie środki mogą trwale uszkodzić twoje meble już podczas pierwszego użycia!

Czego zatem należy używać?
Poza wspomnianą wyżej mieszanką wody z mydłem lub płynem do naczyń, możesz posłużyć się środkami ekologicznymi. Środki ekologiczne to np. mocno rozcieńczony w wodzie kwasek cytrynowy lub ocet jabłkowy. Preparat specjalnie przeznaczony do mebli kuchennych lub drewna również świetnie się tutaj sprawdzi. Płyny na bazie alkoholu nie powinny uszkodzić twoich mebli kuchennych przy krótkim kontakcie, jednak zdecydowanie nie polecamy tego sposobu.
Trzeba również pamiętać, aby niezależnie od użytych środków zawsze wycierać meble do sucha.

3. Czyszczenie z wykorzystaniem nieodpowiednich akcesoriów

Jakie akcesoria będą nieodpowiednie? Mowa na przykład o gąbce z warstwą ścierną (tzw. druciak) lub szczotce.
Nie polecamy również używania ręczników papierowych. Dlaczego? Ręczniki papierowe mogą zawierać w sobie drobne ziarna piasku i włókna, które mogą negatywnie wpływać na czyszczoną powierzchnię.
Użycie nieodpowiednich środków i akcesoriów może sprawić, że matowy lakier zacznie się błyszczeć i na odwrót — lakierowane, błyszczące fronty mogą zostać zmatowione.
Czym zatem najlepiej czyścić swoje meble?
Fronty i blaty należy myć miękką, delikatnie zmoczoną szmatką, najlepiej z mikrofibry lub ewentualnie bardzo delikatną gąbką (ale tylko, jeśli nie posiada warstwy szorującej!).
Dobrze jest czyścić całą powierzchnię frontów, a nie tylko miejsce zabrudzenia. Unikniesz w ten sposób punktowego wybłyszczenia lub zmatowienia powierzchni.

CIEKAWOSTKA!

Nowe meble kuchenne zabezpieczone są bardzo często folią ochronną. Po jej zdjęciu swoje meble możesz umyć dopiero po upływie 48 godzin. Dlaczego tak jest? Po zdjęciu folii powierzchnia wchodzi w reakcję z tlenem. W tym czasie powłoka ta twardnieje i staje się dużo bardziej odporna na uszkodzenia. Czyszczenie mebli podczas tego procesu może negatywnie wpłynąć na ich wygląd i walory estetyczne, a także spowodować trwałe szkody.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości odnośnie czyszczenia swoich nowych, jak i tych starszych mebli kuchennych, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą i udzielą rzetelnych informacji na temat czyszczenia mebli kuchennych i łazienkowych tak, aby meble na tym nie ucierpiały i służyły przez lata.